Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
VĂ€lkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete Àr nu den största uppdateringen av Klocksnack.se nÄgonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli Ànnu snabbare, mer lÀttanvÀnt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en trÄd pÄ diskussionsdelen för feedback och tekniska frÄgestÀllningar.
Tack för att ni Àr med och skapar Skandinaviens bÀsta klockforum!
/Hook & Leben
- Undrar hur det kommer att pÄverka övriga butiker som sÀljer Seiko, specielllt i Stockholm?SÄg detta nyss, ny butik i Stockholm verkar vara pÄ gÄng. Kanske jobbtips för nÄgon hÀr
![]()
Skulle sÀga runt 20 för en fullset i normalt anvÀnt skick. Dra av nÄgra tusen utan box och om lÀnken Àr ovanligt repig. SÀkert ytterligare nÄn tusing om du ska fÄ den sÄld privat pÄ Klocksnack. De senaste som sÄlts hÀr har gÄtt för 16,5-17.Vad ligger vÀrdet idag pÄ en MM 300 sbdx001 i följande skick:
Inköpt 2014
Fungerar bra
Aldrig servad
Inköpt frÄn Japan (Higuchi inc)
Har absolut en del smÄ bruksrepor
Box saknas
Repad lÀnk
SÄ 10-12K kanske man kan fÄ iallafall . Inte illa.Vad ligger vÀrdet idag pÄ en MM 300 sbdx001 i följande skick:
Inköpt 2014
Fungerar bra
Aldrig servad
Inköpt frÄn Japan (Higuchi inc)
Har absolut en del smÄ bruksrepor
Box saknas
Repad lÀnk
Ser otrolig ut
Tack! Haha ja du. Finishen Ă€r ju i toppklass och den sitter helt fantastiskt pĂ„ handleden. Trots detta kĂ€nner jag Ă€ndĂ„ att jag kanske hade velat ha en av klassiska? Det Ă€r Ă€ndĂ„ nĂ„nting med de som denna inte har. Kan inte bestĂ€mma mig för om jag ska flippa denna för en sbdx017âŠSer otrolig utĂr du nöjd och kĂ€nns den "Marinemasterig" trots baklocket?
Har du provat en klassisk? Jag har iofs bara haft en, SLA021, men jag tyckte den blev för flĂ€skig pĂ„ höjden. Smaksak sĂ„klart, men dĂ€rför som jag Ă€r nyfiken pĂ„ "nya" MM. Dra ett PM om flipparsuget blir för starktTack! Haha ja du. Finishen Ă€r ju i toppklass och den sitter helt fantastiskt pĂ„ handleden. Trots detta kĂ€nner jag Ă€ndĂ„ att jag kanske hade velat ha en av klassiska? Det Ă€r Ă€ndĂ„ nĂ„nting med de som denna inte har. Kan inte bestĂ€mma mig för om jag ska flippa denna för en sbdx017âŠ