• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Auktionshus höga avgifter

Hej,

Jag har funderat en del gällande att auktionshus tar ut en enligt mig hög avgift vid försäljning av klockor, till exempel så tar auctionnet ut en avgift om 25% + slagavgift från köparen och auktionshuset en avgift om 5% från säljaren (rätta mig gärna om jag har fel här) plus fotoavgifter etc. Jag upplever inte direkt att auktionshusen tillför något egentligt värde utöver att de har en god tillit. Exempelvis tycker jag att de lämnar rätt så kortfattade och ”dåliga” beskrivningar av objekten i många fal, oftast är dock bilderna bra. De går heller inte igenom urverken så som jag förstår det och lämnar väldigt lite information om hur klockan går samt urverkets skick.

Hur resonerar ni andra kring det här? Är det inte lite märkligt att de kan ta ut en sådan hög provision på ett arbete som inte tillför något egentligt stort värde, utöver deras kredibilitet? Är det något mer de egentligen tillför?

Sen finns ju sannerligen alternativet för säljare att posta sina klockor på tradera och här på ks mm.

Vet inte riktigt vad jag vill ha sagt, vill bara starta en diskussion kring detta och om någon av er känner till en aktör som tillför mer värde till säljare och köpare till exempel där de ges en genomförlig beskrivning av urverket och dess skick etc.

Hälsningar,
 
Finns ju helt klart annonser här på KS som är betydligt mer detaljerade och har fler bilder och utförligare beskrivningar på skick och historia än vad auktionshusen har.

Kollade senast igår vad Bukowskis tar betalt och för köpare är det 25% plus 50kr, för säljare är det 15% av slag. Total avgift som säljaren betalar blir alltså 32%. I vilket annat sammanhang skulle det vara acceptabelt?

Ser ibland personer lyfta fram smidigheten, men jag tycker ärligt talat inte att det är så jäkla smidigt. Har bara sålt en klocka på auktion och det var 10 år sedan, men jämfört med Tradera så var det direkt jobbigt att krångla med ett auktionshus som mellanhand. Jag förstår dock att det kanske finns en säkerhetsaspekt kring dyrare klockor.
Idag får man ju t.o.m. internationell exponering på Tradera så så länge det inte är något riktigt unikt objekt så tycker jag inte man kan hänvisa till bättre exponering heller. Skulle tro att man får fler ögon på Tradera än hos auktionshusen.
 
Du betalar för bekvämligheten.
Precis som allt annat där du lejer någon annan.
Passar inte det får du göra jobbet själv.

Vad gäller avgifter är väl 30% normalt.
6% är ju moms. Kvar 24% som ska täcka löner lokaler vinst.
Du som säljare kan alltid försöka förhandla ner din provis. Har du föremål som genererar God köpprovis kan den bli noll.
 
Absurda värderingar : läs låga för att flippa klockorna snabbt och dyra avgifter som gör att de enda som tjänar är dem själva ... att det sedan tar lång tid att få ersättning är en historia i sig ...undvik att sälja genom dem
 
Tillbaka
Topp