• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Balkan-Vintage ?

RosaCasio

Basic
Ska till Kroatien om en månad typ, är det någon här som vet något om det finns några klockor med anknytning till balkan som man kan spana efter. Kommunistiska/Sovjetiska militärur eller någon sval dressare?
 
Darwil och Omikron ser helt okej ut efter en snabb bildgoogling. Finns det någon speciell modell som är mer kult än någon annan? Många som gillar sina diktatur-Rolexar från arabländerna, kanske något liknande fanns på Balkan?
 
Tack för tipsen. Som jag undrade innan - finns det något märke/modell som är lite mer kult än något annat? Tänk hemliga polisens specialutgåva etc.
 
Frågade min far som är från forna Jugoslavien vad för klockor som var populära där förr i tiden och han svarade direkt att Darwil var klockan alla ville ha där och att desto mer rubiner det var i urverket desto dyrare och högre status hade klockan.
Även Omega var populära i balkan förr.
 

20130518_eup502.jpg



Rolex?
 
Rapport från Split Kroatien. Testat 5 olika klockbutiker men ingen av den sålde eller visste någon annan som säljer vintage. Letandet fortgår imorgon
 
Jag har hittat några Blancpain femtio famnar, olika modeller från Omega och Rolex datejust på mina resor genom forna öst, annars är det mest klockor "från innaför muren" som påträffats. Du får ge dig in på bland bakgator och loppisar å leta, mitt tips från vistelser i Belgrad och Sarajevo.
 
Det går väldigt segt. Mest krimskrams och fossil-klockor. Söndag idag och åker hem imorgon så det blir nog inget inköp för mig.
 
Väldigt bra vistelse. Gick på marknad precis och en gubbe erbjöd mig sin falska rolex daytona för 200...jag avböjde.

Hittade denna annons på en badstrand.

7STICWa.jpg
 
Tillbaka
Topp