• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Chrono24, Private seller

LarsG

Ty internationalen åt alla lyckan bär!
Hej
Hittade en klocka jag vill köpa för 7k, Aldrig handlat därifrån.
Såg att det fanns massor av trådar om ämnet men inte exakt detta.

Har några funderingar.

Har aldrig använt chrono24- Hur betalar ni?
Skulle ni lita på en private seller från tyskland?
Har man någon säkerhet?
Någon som kan ta risken åt mig? får 2000 för besväret...(moderator kan hålla mina pengar om ni vill)
Är det jobbigt att bli medlem?

Ok, jag är trött nu.
Tack för svar! :)

Lars
:D
 
Hej Lars,

- Jag har kört banköverföring.
- Kolla upp referenser på säljaren, förhoppningsvis finns det.
- Är jag bara trött nu eller erbjuder du mig att köpa klockan åt dig för dina pengar plus att jag får 2k för det?
- Du behöver inte bli medlem där för att handla.
 
Du behöver inte pröjsa två lakan till någon. Langa bara namnet på försäljaren så kan någon i bästa fall ha gjort affärer med honom. När det inte gäller top dollars tror jag faktiskt att du kan utgå från din magkänsla. Släng iväg ett mail till gentlemannen i fråga.
 
Hej Lars,

- Jag har kört banköverföring.
- Kolla upp referenser på säljaren, förhoppningsvis finns det.
- Är jag bara trött nu eller erbjuder du mig att köpa klockan åt dig för dina pengar plus att jag får 2k för det?
- Du behöver inte bli medlem där för att handla.

Nej;)Tyvärr, jag vill att någon annan som kan lite mer än mig ta risken.
Det handlar inte om pengarna utan att jag skulle bli galen om jag blir blåst.
Är inte bra på internet handel. Plus att jag inte kan tyska vilket verkar vara ett krav med den här säljaren.
mvh
 
Så någon annan ska lägga ut 7000 kronor och därmed ta hela risken och sen sälja till dig för 9000 men förlora 7000 om säljaren inte levererar någon klocka?
Låter som en high risk - low reward grej för den som köper åt dig?
 
Så någon annan ska lägga ut 7000 kronor och därmed ta hela risken och sen sälja till dig för 9000 men förlora 7000 om säljaren inte levererar någon klocka?
Låter som en high risk - low reward grej för den som köper åt dig?


Håller helt klar med här, i undantagsfall för att någon faktiskt känner till säljaren sen innan, då känns de som easy money :)
 
Som sagts tidigare, Chrono24 är i stil med Blocket.
"Trusted Seller" skall tas med en nypa salt.
Handlare som varit med länge, och även har en fysisk butik, erbjuder ofta att du hämtar klockan i butiken, och såleds betalar vi leverans. Kanske dags för en kortsemester?:)
 
Jag skulle iaf inte köpa av en privatperson på Chrono24. Har själv köpt där med då av större handlare med fysiska butiker.
 
Kan ha oerhört fel just nu men jag hade aldrig aldrig köpt av en privatperson på chrono24. Visst kan det vara en ängel som säljer men...lägg ut en WTB ist:)
 
Jag har köpt av privatperson genom Chrono24, faktiskt just från Tyskland.

I mitt fall kunde jag knyta det telefonnummer vi hade kontakt via till adressen tillhörande personen i fråga. Ett därefter seriöst LinkedIn konto där företaget han arbetade för även hade honom presenterad på sin hemsida, och så vidare.

Självklart finns INGA garantier men man kommer långt på lätt undersökande, sen får man gå på magkänsla!

Må väl
 
Har bara handlat från företag med fysiska butiker på Chrono24. Annonsen på C24 är inte mycket mer än en annons med kontaktuppgifter till säljaren. När jag har handlat av företag så har de även haft en hemsida där du kan se om det är banköveföring eller kortbetalning som gäller. För privat säljare utomlands så är det upp till er att göra upp. Men banköverföring eller PayPal om båda har det är väl att rekommendera.
 
Även jag har utfört ett framgångsrik chrono24-köp av en privatperson i Österrike. Vi hade ett långt samtal på telefon. Lade till varandra på FB och linkedin. Vi hade en dialog under ett par-tre veckor innan vi kom överens om betalning och levererans. Finns precis som babanker skriver inga garantier men ett gott tecken förut magkänsla och allt ovan är att det inte är bråttom. Bedragare lever på att det ska gå fort.

Trots lyckad affär är jag inte säker på att jag skulle göra om det. Rätt jobbigt efter man fört över pengar och väntar på klockan...
 
Har handlat via Chrono24 men då hos en större handlare i NL med fysisk-butik.
Var med banköverföring, gick som på räls, klockan var hemma ca.20timmar efter att slantarna hade kommit fram.
Lycka till!
 
Tillbaka
Topp