Blev min första Omega! Blev kär direkt när jag såg den.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Blev min första Omega! Blev kär direkt när jag såg den.
Bra tips! Jag la min röst på en länkbit till denna. Hemma och vabbar med treåring idag. Lagom rastlös och uttråkad man är nu.Som ni alla vet så saknar äldre AT möjlighet till att justera länken utöver att addera/ta bort länkbitar vilket gör att det kan vara svårt att få till en perfekt passform för alla, särskilt under dagar då temperaturen varierar mycket. Nu håller Steel Reef på att ta fram en lösning för detta till utvalda Omega modeller och man har möjlighet att gå in och visa intresse för vilken modell man eventuellt skulle vilja köpa en sådan produkt till.
Jag är inte på något sätt kopplad till företaget på annat sätt än att jag har handlat från dem och läst otaliga positiva recensioner av deras olika liknande produkter som redan finns för andra märken.
Ifall ni är intresserade av en sådan lösning till er AT, in på länken här och rösta, så får vi hoppas att de får ihop ett tillräckligt stort intresse för att ta fram en batch med länkbitar med mikrojustering! För egen del så hoppas jag att de tar fram en som passar min Skyfall!
![]()
SwiftLink for Omega Development Order
Help us decide whether to bring SwiftLink to Omega. We’re considering small production runs of Omega SwiftLinks in 2027 for select Aqua Terra, Speedmaster and Railmaster models, but first we need to understand where there is enough demand to make it viable. This is a community-led project. We’re...steelreef.com
Sälja?Yes, 2504.50 den mäter 36mm.
![]()
Det ligger väl en ute på köp och sälj till skapligt pris.
Det har jag missat. TackDet ligger väl en ute på köp och sälj till skapligt pris.
Bra val av klocka förövrigt. Den är helt fantstisk.Det har jag missat. Tack
Jag har inte fått chansen att se den i verkligheten så det blir en chansning men av bilder att döma hoppas jag bli nöjdBra val av klocka förövrigt. Den är helt fantstisk.
Hittar den inte heller längre. Verkar som annonsen försvunnit.Jag har inte fått chansen att se den i verkligheten så det blir en chansning men av bilder att döma hoppas jag bli nöjdmen menar du att det ligger en ute för sälj här på klocksnack? Jag kan inte hitta den.
Hör med @DrKlocka om du vill ha en ny, han har konto hos Omega. Ingen aning vad en begagnad betingar dock.Någon som vet var man kan hitta en originallänk (så bra skick som möjligt) till AT 38 mm teak dial och vad det kan tänka sig ligga i pris? Eller vad en helt ny kostar?
Ref 220.10.38.20.01.005
Du lär få betala strax norr om 30k för en i bra skick. Den för 24k hade servicebehov.Jag vill verkligen lägga beslag på en Aqua Terra 2504.50 men är priserna på C24 verkligen rimliga? Jag såg att samma ref såldes här för runt 24k som nu verkar ligga ute för 31k på C24. Borde jag ha is i magen och hoppas på att någon lägger ut här igen?
Okok, tack för svarDu lär få betala strax norr om 30k för en i bra skick. Den för 24k hade servicebehov.
Ca 9k hos ad, ca halva priset hos fristående urmakare.
Jag har en länk till 38:an. Knappt använd. Pris vet jag inte, vad säger folket här den kan vara värd?Någon som vet var man kan hitta en originallänk (så bra skick som möjligt) till AT 38 mm teak dial och vad det kan tänka sig ligga i pris? Eller vad en helt ny kostar?
Ref 220.10.38.20.01.005
Jag har en länk till 38:an. Knappt använd. Pris vet jag inte, vad säger folket här den kan vara värd?
Ja, det där är ett riktigt bra pris som jag tveklöst hade slagit till på när jag letade AT 38 (nu har jag dock en egen). Det har varit riktigt segt att sälja på KS senaste året. Många bra prissatta klockor som förblir osålda har jag lagt märke till. Vet inte vad det beror på. Testa lägga ut den någon annanstans kanske?Jag tycker jag prissatt min AT riktigt attraktivt, om man tittar på dom som är till salu. Dock litet intresse. Har marknaden svalnat?
https://klocksnack.se/threads/omega-seamaster-aqua-terra-38-mm.211538/
Jag tycker jag prissatt min AT riktigt attraktivt, om man tittar på dom som är till salu. Dock litet intresse. Har marknaden svalnat?
https://klocksnack.se/threads/omega-seamaster-aqua-terra-38-mm.211538/
Jag kanske kan köpa gummit av dig i så fall? Ifall du inte behöver det alltså. Hör av dig via pm om det blir aktuellt.Jag är intresserad men det är beroende på var jag kan finna en länk till och vad de ligger på för pris, då jag önskar ha det också.
Jag kanske kan köpa gummit av dig i så fall? Ifall du inte behöver det alltså. Hör av dig via pm om det blir aktuellt.