Har sett många trevliga Smurfar och någon Day date i vitguld. Bomba gärna bilder på era vitguldare! Andra märken än Rolex är såklart också välkomna! Skoj att de reflekterar ljuset annorlunda mot en stålklocka. En liten fundering: Frugans vigselring i vitguld måste rodineras med jämna mellanrum för att behålla lyster och finish. Är det likadant med klockor/länkar i vitguld?
Nu blir jag väl förmodligen hängd för att vara dåligt påläst, men är inte Day-Date med den "isblå" tavlan platina och att just den tavlan är limiterad till just platina-referensen?
Ursäkta min otydlighet! Materialet på tavlan har jag ingen aning om, men är inte boetten gjord i platina på just den konfigurationen?
Högaffel, var? Ja och nej avseende tavlan. Den är inte glacier blue men även denna är egentligen exklusiv för platina-DD och betingar premium såklart. Rhodium med en ljust blå skiftning. Dock finns 118206 endast med president och slät ring medan denna är en 118209, alltså wg med slät ring och oyster vilket enligt mig är absolut snyggast. Och ska tilläggas, betydligt billigare än platina även om den inte är billig per definition såklart.
Daniel Roth Masters Chronograph => öppningspost med fler bilder Blancpain Villeret Quantième Complete => öppningstråd med fler bilder Gerald Genta Backtimer => öppningstråd med fler bilder
Vad jag förstår beror behovet av omplätering med Rodium på vad det är för någon legering av vitguld man har i smycket/klockan. Mig veterligen är det endast Rolex vitguld som inte behöver ompläteras för att behålla sin lyster, detta då de är den enda tillverkaren som blandar sitt egna guld i eget smälteri.
Just. Jag vet inte hur ensam Rolex är om det i klockvärlden, men det finns alltså många varianter av vitguld. Vissa är gulare och rodineras för att bli vita. Vissa är vitare "out of the box" och rodineras inte. Våra vigselringar är vitguld utan någon rodinering, och är vita.
När man kollar priser och utbud på KS och C24 verkar vitguld vara mindre populärt än gulguld. Vad är uppfattningen här. Är vitguld mer svårsålt?
Haha tänkte lite så, men priset på 126710BLRO är så orimligt att mitt orimliga ”lilla extra” passar in haha