Flyger vidare. Väldigt nöjd med den här.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Fint! Finns nog inget skönare armband än kardborre. Snacka om mikrojustering! Passar hur bra som helst på en toolig flygare som denna.Velcro är ju satans bekvämt
![]()
Jag måste ha lagt upp hundratals bilder på den i Stowa-tråden.Eller ska man slå till på en sån här kanske
En Stowa Verus 40mm
Den är ju jäkligt schysst, på länk oxå.
Är det någon som har en sådan här inne ?
Bild för uppmärksamhet![]()
![]()
Hur clean som helst. Gillar den starkt. Det där typsnittet (DIN 1451) är nog min favorit på fliegers.Jag måste ha lagt upp hundratals bilder på den i Stowa-tråden.
Kanske min favoritklocka jag någonsin ägt. Så simpel men så fin. Mitt klockintressse försvann ett tag så sålde hela samlingen men sen har intresset kommit tillbaka men har väl varit typ 4 prishöjningar sen jag köpte den. Tror jag betalade typ 6800kr ny om jag minns rätt. Har som regel att inte gå över 10k nu när jag startat om en ny samling men skulle jag göra ett undantag så är det för den.
![]()
![]()
![]()
![]()
När jag köpte den kunde man köpa med solitt baklock. Kanske går att få idag med:![]()
Ja verkligen. Jag minns när jag fick den. Öppnade lådan och såg den och typ "Jaha? Den ser ut som en klocka" Var lite besviken först men den växte enormt på mig. Less is more passar bra in på den. Gillar att det är BGW9 på den också. Visarna ser typ snövita ut, häftig effekt. Också enda klockan jag varit med om att en okänd person sätter sig bredvid mig och frågar vad jag har på handleden. Jag sa ungefär "hur kunde du se att det var en lite dyrare pjäs på avstånd då den ser så simpel ut?" och han svarade att om man kan klockor så ser man vad som är bra kvalitet och inte.Hur clean som helst. Gillar den starkt. Det där typsnittet (DIN 1451) är nog min favorit på fliegers.
Nu är det iofs en av deras Basic-modeller men jag skulle nog ändå påstå att skillnaden i finish mot Stowa är ganska liten, speciellt om man uppgraderar med dubbelsidig AR.Känner mig typ otrogen som börjat kika på Laco efter hur mycket jag skrev om Stowa förut. Men gillar verkligen de här. Gillar grått och att de har BGW9. Har alltid föredragit A men lutar åt B här faktiskt. Hur mycket lägre är finish och så jämfört med att jag ägt från Stowas ordinarie utbud? En sak som jag stör mig konstigt mycket på är att nitarna inte är äkta och går igenom. En sån där liten skitdetalj som nästan håller mig borta från köp (eller ja mest är det för jag har 1-2 andra som är före den här på listan)
Jag brukar i normala fall luta åt 40mm och typ max 48mm lug to lug och då är ju 39mm närmast men tror nog ändå att om jag köper en så tar jag 42mm främst för det är 20mm mellan luggarna. Tror 18mm kommer kännas litet och alla band jag har hemma är 20mm. Stowa Verus jag hade på 40mm satt bra men kände jag att jag hade kunnat gå upp i storlek för med flygare är det ok om de är lite större än vad man normalt gillar.![]()
Japp, 39 mm passar min 17,5 cm vrist väldigt bra. Håller med om bandbredden, hade gärna haft 20 mm i stället men vänjer mig nog tror jag.Har varit svårt sugen på en riktig flieger ett tag nu. Har en Pennan och svärdet-variant bara för att testa.
![]()
Storleken är ju det svåra. De SKA vara stora, men samtidigt vill man ju ha nått som passar. @herr_ferrum verkar ha hittat en bra medelväg. Synd att de bara har 18mm bandbredd på mindre versionen dock.
![]()
Jag har typ också 17.5 cm. Provade en 43mm förut också från Pennan och Svärdet med 22mm bandbredd som var för stor och sen köpte jag min Stowa Verus 40mm med 20mm bandbredd och den kändes bra men hade inte gjort nåt om den var 1 eller 2mm större. Kollar runt lite videos och bilder nu på Laco och tycker 39mm sitter bättre på folk med typ samma storlek på handleden som mig. Men om jag tyckte 40mm med 20mm bandbredd på Stowan var bra men kunde varit större är jag orolig att 39mm med 18mm bandbredd kommer vara för liten och kanske att 42mm känns något för stor :/ Kanske lägger en beställning sen och provar då de finns på Amazon med fri retur.Japp, 39 mm passar min 17,5 cm vrist väldigt bra. Håller med om bandbredden, hade gärna haft 20 mm i stället men vänjer mig nog tror jag.
Jag tycker att lug to lug är viktigare än diameter. Hänger luggarna över handleden är det för stort vilket den där ser ut att göra på dig rätt ordentligt. Men snygg modell. Är det nån pennan och svärdet säljer nu? Vad har du för storlek på handleden? Ser ut som du bör köra 39mm. 42mm Laco har ju 50mm lug to lug vilket är rätt långt även för en 42mm klocka. Jag har en Bulova Lunar Pilot 43.5mm som största klocka som har typ 51mm lug to lug men den funkar helt klart på mig då jag har rätt platta handleder och det är många mm på varje sida från att luggarna hänger över. Seiko Turtle som är 45mm kan passa en med 17cm handleder exempelvis även om det låter stort för att man inte tänker på att lug to lug bara är kring 48mm.Har varit svårt sugen på en riktig flieger ett tag nu. Har en Pennan och svärdet-variant bara för att testa.
![]()
Storleken är ju det svåra. De SKA vara stora, men samtidigt vill man ju ha nått som passar. @herr_ferrum verkar ha hittat en bra medelväg. Synd att de bara har 18mm bandbredd på mindre versionen dock.
![]()
Jo L-L är viktigt, brukar lägga gränsen på max 50 för det mesta. Denna är en bjässe på 45mm och 55mm lug to lug och 22mm bandbredd.Jag tycker att lug to lug är viktigare än diameter. Hänger luggarna över handleden är det för stort vilket den där ser ut att göra på dig rätt ordentligt. Men snygg modell. Är det nån pennan och svärdet säljer nu? Vad har du för storlek på handleden? Ser ut som du bör köra 39mm. 42mm Laco har ju 50mm lug to lug vilket är rätt långt även för en 42mm klocka. Jag har en Bulova Lunar Pilot 43.5mm som största klocka som har typ 51mm lug to lug men den funkar helt klart på mig då jag har rätt platta handleder och det är många mm på varje sida från att luggarna hänger över. Seiko Turtle som är 45mm kan passa en med 17cm handleder exempelvis även om det låter stort för att man inte tänker på att lug to lug bara är kring 48mm.
Lutar nog mot den faktiskt. Man fick köpa till lädret separat om man väljer länk va?Japp, 39 mm passar min 17,5 cm vrist väldigt bra. Håller med om bandbredden, hade gärna haft 20 mm i stället men vänjer mig nog tror jag.
Aha ja 55mm l2l skulle inte ens jag klara av då var det inte så konstigt hehe. Men riktigt snygg modell, trist med storleken bara. Tror min 43mm jag postade tidigare i tråden var 52mm l2l om jag minns rätt och det var precis på gränsen så tror jag kommer köpa 42mm Laco med 50mm l2l men från Amazon så kan byta om jag ändrar mig. Men har en annan klocka som förmodligen går före. Köpte en pilotklocka fast från Yema så ingen "flieger" men ångrade köpet så väntar på pengar tillbaka från den innan jag handlar en annan.Jo L-L är viktigt, brukar lägga gränsen på max 50 för det mesta. Denna är en bjässe på 45mm och 55mm lug to lug och 22mm bandbredd.
![]()
Denna är det:
![]()
Lutar nog mot den faktiskt. Man fick köpa till lädret separat om man väljer länk va?
Ja, lädret separat, €40 för det och känns som att det håller bra kvalitet.Jo L-L är viktigt, brukar lägga gränsen på max 50 för det mesta. Denna är en bjässe på 45mm och 55mm lug to lug och 22mm bandbredd.
![]()
Denna är det:
![]()
Lutar nog mot den faktiskt. Man fick köpa till lädret separat om man väljer länk va?
Sälj din Sinn istället - Tänk va fina Lacos du kan skaffa!Jobbigt att jag har en ny Sinn som ropar på mig, för i så fall måste jag göra mig av med denna.
Och det är jag inte redo att göra än iallafall
![]()
Blir fin på länk också! Valde du antireflex-behandling?
Ja, tänkte först att 18 mm skulle kännas och se smalt ut, men har vant mig. Det funkar fint. Valde till antireflex in/utsida på den.Blir fin på länk också! Valde du antireflex-behandling?