• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Avslutad FYNDA! Svenska independent klockor & datejust homage

oggtrean

Basic
2-Faktor
Pris
1000
Returpolicy
Enl. ök
Bilder Skickat
  1. Ja
Kära KS,

Jag har rensat lite i klocklådorna och bestämt mig för att låta några klockor jag fått skickat till mig genom åren vandra vidare. Slajda in i DM om du har några frågor eller vill se mer bilder. Klockorna finns att hämta på Kungsholmen i Stockholm.

Först ut är en mycket trevlig klocka från Ivy Watch Co, svenskt varumärke som numera är nedlagt. MYCKET trevligt alternativ till DW eller annat tråkigt i denna prisklass. Snygg vintage inspierade design med kraftig boett, välvt safirglas och fasad kant. 39mm stål boett, kommer på brunt läder från Tärnsjö garveri. Nypris var runt 2700 spänn. Kommer "fullset" med, box och papper. OBS behöver nytt batteri, men i övrigt gott skick. Knappt använd.
Säljes för 1400 eller bud, eller bytes mot något kul. (NU 1200 ELLER BUD)
Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.42.png


Nästa är en ganska märklig duo från ett annat nedlagt svenskt varumärke, Alfred Watches. En tydlig reverso-homage. Japanskt kvarts-verk, behöver nya batterier. Men i övrigt gott skick, tror aldrig jag burit dem. Kommer på brunt respektive svart läder med butterfly-clasp.
Säljes som par för 600 spänn, eller bytes mot något kul. SÅLDA
Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.31.53.png

Sist men inte minst är ännu en märklig klocka, en steril datejust 41 homage från kinesiska (?) Parnis. Faktiskt ganska mycket klocka för pengarna, automatiskt verk som tickar på och skruvar upp fint, datumet slår om med en fin snärt. Nypris är oklart men bör varit mellan 100-150 USD.
Säljes för 600. SÅLD
Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.58.png
 

Bilagor

  • Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.48.png
    Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.48.png
    1.1 MB · Visningar: 2
  • Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.36.png
    Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.38.36.png
    788 KB · Visningar: 3
  • Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.39.04.png
    Skärmavbild 2020-04-16 kl. 12.39.04.png
    1.5 MB · Visningar: 2
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp