• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Hur förvarar ni era klockor?

fiiliipk

Basic
Som rubriken antyder handlar detta enbart om förvaring av sina kära klockor.
Har ni dem i en klocklåda, winder eller bankfack?

Själv så har jag mina i en klocklåda men överväger en winder
 
Har mina i en halvtråkig klocklåda. Har någon forma av ambition att bygga något roligare själv men vi får väl se om det någonsin blir av. Det finns några riktigt fina exemplar under hemslöjd, modd och fix!
 
Klockställ alt. windern
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1d1.jpg
 
I klocklåda på byrån. Efter ett inbrottsförsök igår där grannarna lyckades skrämma bort tjuven så börjar jag nu fundera om jag ska ha åtminstone suben undangömd.
 
Jag har mina i en klocklåda med ett fönster, dock skulle jag gärna förvara klockorna i lite mer utav en ”reselåda”. Alltså något som är lite smidigare och där klockorna ligger bättre i. Klockorna gömmer jag ändå undan och på så sätt fyller fönstret inte någon funktion för mig.

Tipsa mig om något! Något som håller 3-8 klockor!
 
Jag har ett litet klockvitrinskåp som jag hittade på Chrono24 som lyser fint i garderoben. Tyvärr något litet så bara halva samlingen får plats, håller på att samla mod och värker fram om jag möjligtvis kan hitta något som kan flippas.
4D460727-E13E-433E-940C-BCB099B8021F.jpeg
 
Tyvärr ligger kompisarna på en sketen byrå i garderoben. Måste ta tag i det snart!
BE2A7807-F476-4336-BEBB-844B06EF8164.jpeg

Jag har ett litet klockvitrinskåp som jag hittade på Chrono24 som lyser fint i garderoben. Tyvärr något litet så bara halva samlingen får plats, håller på att samla mod och värker fram om jag möjligtvis kan hitta något som kan flippas.
4D460727-E13E-433E-940C-BCB099B8021F.jpeg
DAMN! Bättre än vinkyl
 
Jag låter den oftast bara ligga rakt av, ibland utsträckt ibland på sidan. På datorskåpet eller något annat närliggande objekt bara det inte är smutsigt eller att klockan riskerar att bli skadad på något sätt. Klockan kom i en fodralbox men jag tar bara av den när jag duschar så har aldrig brytt mig om att lägga in den där.
 
Hej alla,
Efter mkt funderande landade jag i att förvara mina klockor i bankfack.
Köpte ett klocketui slim från Molequin med plats för 8 klockor.
Åker till banken 1ggr/månad för att byta/dra upp alla klockor.
 
Tillbaka
Topp