• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes/Bytes Jacob & Co Five Time Zones

rstattin

KS Explorers club
2-Faktor
B&R Testpilot
Pris
14500
Returpolicy
Nej, ingen retur
Bilder Skickat
  1. Ja

Hallå där!
Då var det dags att flippa denna roliga och knasiga Jacob & Co Five Time Zones modell A4697.

Five Time Zones finns även i en större 48mm-modell men denna är lite mer lämplig storlek på 40,5mm.
Svart urtavla utsmyckad med världskarta (eller hur man nu ska beskriva det?) i MOP och konturer av massvis av stenar.

Lite unikt med denna klocka förutom utseendet är att den använder hela 5st urverk, en till varje tidszon och i den sitter 1st ETA 980.106 samt 4st ETA 280-002.

Pris: 14.500kr eller eventuella byten

Vad som ingår ser ni på bilderna. Har precis köpt och monterat ett läder från Watchwear då jag tyckte den passade bättre på klockan och då de två originalbanden inte är kompletta (låsningarna för banden har lossnat).

Nedan kommer lite bilder.
Fler bilder finns, bara att hojta om du vill ha fler!

IMG_1935.jpeg
IMG_1934.jpeg
IMG_1936.jpeg
IMG_1938.jpeg
IMG_1940.jpeg
IMG_1943.jpeg
IMG_1944.jpeg
IMG_1945.jpeg
IMG_1946.jpeg
 
Tillbaka
Topp