Spindel
KS vulkanolog på Island
Jag gjorde en svepande generaliseringFinns väl gs i guld förresten!?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag gjorde en svepande generaliseringFinns väl gs i guld förresten!?
Det här är internet!!!!Jag gjorde en svepande generalisering [emoji14]
Gillar kineserna.Men kineserna är mycket för guld och platina, seagulls minutrepeterare görs t ex bara i guld eller platina. Och samtliga av seagulls mångmiljonklockor är ju guld och eller platina [emoji14]
Men kineserna är mycket för guld och platina, seagulls minutrepeterare görs t ex bara i guld eller platina. Och samtliga av seagulls mångmiljonklockor är ju guld och eller platina![]()
Och givetvis får jag direkt fram mer info men har för bråttom att springa hit innan jag läst färdigt
Hur som helst.
En (enligt mig) grym modell i riktigt sjysst retrostuk. Verkar just nu vara JDM och vi får se om den släpps internationellt senare.
Nu lite tekniska data:
Urverk: 40N52
Typ: Automatiskt
Precision: +25/-15
Gångreserv: cirka 40 timmar
Diameter: 38,7 mm
Höjd: 12,9 mm
Lucka mellan bandhorn: 20 mm
Pris: 70 000 - 74 000 yen
Kommer i tre varianter:
WZ0321EL
![]()
WZ0331EL
![]()
WZ0341EL
![]()
Hehe mångmiljonklockor är utanför min budget tyvärr
Mforce Jag tror att det krävs en japansk adress, har aldrig köpt därifrån. Men det finns väl flera som erbjuder hjälp med att skicka vidare produkter från Japan?
Sea-gull M199s är hyfsat hi end och går att få tag från seriösa handlare, har själv funderat på en ett tag![]()
40 års jubilaren funderade jag ett tag på att köpa, men jag är inte jätteförtjust i KD:n (som jag sagt tidigare i denna tråd, bland annat i inlägget dedikerat till KD). Det får räcka med OS GMTn som jag har som ändå flörtar väldigt mycket med KDns utformning.För oss King Diver-frälsta finns ju en del nytillverkade alternativ.
Först och främst finns ju de internationellt släppta "cal.469 40th anniversary".
Finns minst en sån på KS och den svarta går fortfarande att köpa på Orientuhren.de, dock till ett högre pris än den släpptes för.
![]()
EM7F001B
![]()
EM7F002B
Japanerna har det givetvis bättre förspänt med sina FUKKOKU (re-issue).
![]()
WZ0361EM
![]()
WZ0371EM
Har själv starka funderingar på båda istället för Vintage. Runt 2k på Rakuten.
Den här tråden saknar bilder!
![]()
Hälsningar från Tyresö.
Verkligen fin. Varit väldigt nära att köpa den vita varianten.
![]()
Bambinon i lånade kläder från storebror Mako.
Nej Nato!Det där gillar jag. Blev mindre dressat på ett bra sätt.
Behåll det så där och sätt makon på ett mesh.![]()
Nej Nato!
Precis så skulle jag göra om det var min klocka, så fett snyggt!Funkar iofs på sharkmesh också
![]()
Men lite sämre...
Är det någon som testat Orient Producer?
Testade en Orient Bambino för ett tag sedan. Funkade inte för mig tyvärr. Kanske kan detta vara något istället?
175 dollar på http://orientwatchusa.com/dbad004b om man anger wornandwound i kassan.
Ett litet test av klockan finns på http://wornandwound.com/2014/10/15/orient-producer-review/
![]()
http://www.seriouswatches.com/catalogsearch/result/?q=dbad004b
184 Euro i Holland och då slipper du risk med tull o moms o sånt. Bör ju gå snabbare oxå. Har dock ingen erfarenhet av den eller rektangulära klockor. Men för en dressigare stil - absolut!!
Är det någon som testat Orient Producer?
Testade en Orient Bambino för ett tag sedan. Funkade inte för mig tyvärr. Kanske kan detta vara något istället?
175 dollar på http://orientwatchusa.com/dbad004b om man anger wornandwound i kassan.
Ett litet test av klockan finns på http://wornandwound.com/2014/10/15/orient-producer-review/
![]()