• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes Omega Planet Ocean Liquid Metal

kbw

Basic
2-Faktor
Pris
68000
Returpolicy
Kommer vi överens om.
Bilder Skickat
  1. Ja
Hej!

Behöver göra plats i klocklådan så har nedan tre klocka/or till salu:


3. Omega Planet Ocean, men inte vilken PO som helst utan en modell som släpptes i begränsat antal, 1948 stycken, år 2010, som kallas Liquid Metal. Namnet kommer från legeringen som Omega kallar Liqudmetal, en legering som används bland annat för att skydda och stärka den keramiska vridringen. Generellt fint skick, uttagen 2010. Den har blivit servad hos auktoriserad verkstad för drygt ett år sedan, den blev inte polerad. Inte använd efter service. Fullset med boxar och cert etc.

Lite fakta:
Namn: Omega Planet Ocean
Referens: 222.30.42.20.01.001
Kaliber: Omega Cal. 2500
Material: Boett och länk av 361L-stål, vridring i keramik
Power reserve: 48 timmar
Vattentålighet: 600m

Mer info hos Omega: https://www.omegawatches.com/watch-omega-seamaster-planet-ocean-600m-co-axial-42-mm-22230422001001

Pris: 70 000kr 68 000kr

IMG_4807.JPG







Vid affär behövs någon dags framförhållning då klockan ligger i bankfack. Betalning sker via Swish. Affär F2F har förtur.




SÅLD
1. Panerai 111 (PAM00111). J-serie så från 2007. I bra men använt skick, finns några märken men inget som stör, trots allt drygt 15 år gammal. Svårt att mäta tiden exakt på denna tycker jag, men min senaste mätning fick jag till +4.5spd.

Kommer med service-box/rese-box från Panerai samt följande band:

1st svart Panerai OEM gummi (sitter på)
1st svart Panerai OEM alligator 24/22 125/75
1st camofärgat Horus gummi 24/22 115/75
1st strap i LV-canvas 24/24 125/75

Pris: 39 000kr



IMG-6008.jpg



IMG-6010.jpg

SÅLD
2. Cartier Santos 100 referens W2020009, med en boett utav aDLC (amorphous diamond-like carbon) och rosé/rött guld, storlek L. Band av svart nylon med en insida av läder, viklås som matchar boetten. Snygg och rätt ovanlig variant av den klassiska Santos:en. Väldigt bekväm på handleden. Jättefint skick. Uttagen 2010, kommer med boxar & cert.

Pris: 43 000kr


IMG-3351.jpg
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp