• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Tillbakadragen Omega Railmaster 39 mm

Sennelier

Guld
2-Faktor
Pris
35500 kr
Returpolicy
Ångerrätt i 24 h om du står för fraktkostnaderna
Bilder Skickat
  1. Ja
Uppdatering 2/9: Jag väljer att dra tillbaka annonsen och behålla klockan i samlingen. Tack KS för annonsplatsen.

Beskrivning​

Här har vi en nyservad Omega Railmaster 2503.52.00 som drivs av Omega Co-Axial Caliber 2403. Tunn och smäcker med sina drygt 10 mm på höjden, sitter som gjuten på handleden. Skruvad krona och vattentät till 150 meter. Nyligen trycktestad och redo för vattenäventyr för den hugade.

Köpt i början av 2025 av en urhandel i Berlin för totalt 37000 kr. Jag är andra ägaren. Fick några månader senare fick sin allra första service någonsin hos ett välrenommerat Omega Service Center i Neuss. Servicepapper följer såklart med.

Den har aldrig blivit polerad, så de skarpa slipningarna från fabrik finns kvar. Det finns såklart en del spår av användning, främst på den polerade glasringen, men överlag är klockan ovanligt fin för sin ålder (2006). Att hitta ett opolerat exemplar i det här skicket med alla tillbehör börjar bli tämligen svårt, så jag skulle vilja påstå att detta är något av ett fynd.

Ytter- och innerbox i fint skick, manual, korthållare med alla tre kort. Länken justerad för en 17 cm handled och det finns flera hellänkar samt en halvlänk kvar.

Jag har inget emot att skicka en videosnutt om det är något särskilt du vill se, det är bara att fråga. Fråga hellre en gång för mycket. Jag säljer som privatperson och har 100 procent goda referenser sedan jag blev medlem 2021.

Leverans​

Jag bor i nordvästra Skåne och föredrar att lämna ut klockan personligen. Då ska hela summan vara betald i förväg. Jag kan också skicka med Postnord värdefrakt om du står för kostnaden och risken.

Omdömen​


Nytagna bilder​

_DSC9550.jpg
_DSC9551.jpg
_DSC9553.jpg
_DSC9555.jpg


Äldre inspirationsbilder​

_DSC9287_small.jpg
_DSC9291_small.jpg
20250304_164026.jpg


Länkar​


 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp