Denna fråga är lika omdebatterad som invandringen i landet. Nästan. Det finns lika många uppfattningar om egenutförd polering som det finns användare på forumet.
Men om klockan inte är dyrbar, saknar vintagevärde och dessutom en vardagsklocka, då tycker jag att du skaffar dessa.
Det är den grå du ska ha. Behöver du ta bort djupare repor behöver du ytterligare en grövre. Men den biter ordentligt så ta det nätt.
Ska du sen spegelpolera behöver du metallpolish. Dialux är bra och effektivt tillsammans med valfri polerutrustning. Men även detta biter så du behöver en varsam hand.
Var rädd om kanter, se till att enbart dra i en riktning med klossen. Gör du detta kommer det att se bra ut.
Jag vet att somliga kommer att idiotförklara detta budskap. Valet är ditt. Det funkar, jag vet av erfarenhet, men det finns som med det mesta annat risker.