• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes Rolex Datejust 1601 TT PB

EmilE

Basic
Pris
36000
Returpolicy
Nej
Bilder Skickat
  1. Ja
Riktigt snygg blåtavlad 1601 med cert.

Ref. 1601 från tidigt 70-tal med helt underbar blå sunburst-tavla och matchande visare. Krona och bezel i guld. Automatiskt verk med datum. Kommer på en aftermarket-länk.

Boetten har lite repor på sidorna och en liten ding längre ner på vänster sida, glaset några väldigt små liksaså. Går att putsa bort det mesta rätt enkelt, om man vill. Sammantaget fint bruksskick för att vara cirka 50 år gammal.

Okänd servicehistorik men tickar på fint och växlar datum utan problem. Kommer med certifikat, servicepouch, AM-länk.

Tänkte mig 38k 36k för den, öppen för bud om det skulle vara helt orimligt. Finns i Stockholm för F2F med medlemmar med goda referenser kan skickas.
IMG_1019.jpeg

IMG_1024.jpeg

IMG_1029.jpeg

IMG_1030.jpeg

IMG_1031.jpeg
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp