• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes Rolex GMT Master 16750

Zeta

Basic
Pris
170k
Returpolicy
Vi går igenom noga vid affär, om något visar sig vara galet efter så löser vi det
Bilder Skickat
  1. Ja
Ref. 16750
Uttagen 1984
Matt urtavla
Tillbehör: Yttre och inre box, tag, certifikat, intygsbok, original pepsi inlägg med lätt fade/mattning, två extra länkbitar
Extra, originalkvitto(!) samt värderingsintyg a 190k (annan marknad än nu), nytt pepsi-inlägg inhandlat på Nymans
Service utförd av Rolex November 2020

Ett mycket fint exemplar av övergångsmodellen 16750 med en matt mycket fin urtavla med lätt gulning av lume och matchande visare. Här har du möjligheten att få 1675-känsla men med modernare quality of life-urverk. Jag är den andra ägaren på denna klocka och den kommer med originalkvittot från när den hämtades ut 1984. Klockan är aldrig polerad och är fortfarande fin och krispig i konturerna med tydliga bandhål och chamfers. Klockan har såklart harilines men inga större dings eller skador. Drar upp fint och håller tiden bra. Om det är något att anmärka på så är det att timvisaren och get-visaren har lite märken på metallen, ingenting som märks under normal användning men om man tittar noga/i macro så syns det och är värt att nämna.

Länken 62510H med 550 ändlänkar är fin men har stretch i sig, claspen är tight och fin med tydlig och skarp krona men repig efter att legat mot bord vid användning

Allt, förutom extra insert, är original vad som kom med klockan när den hämtades ut -84

Om du är på jakt efter en krispig vintage-style GMT med papper och känd historik så finns det inte mycket att anmärka på.

Pris: 170k

Byte? Inte primärt ute efter byte men stänger inte dörren för ett byte mot en billigare klocka + pengar emellan, exempelvis Sub 16610/14060/annat, Jaeger dressad/kalender, eller en vintage Omega Constellation (ej guld). Eller något annat - testa.

Jag har försökt ta tå avslöjande bilder som möjligt - är det något som är oklart eller du undrar över bara hör av dig så ordnar vi mer bilder/info.

IMG_1078 copy.jpg
IMG_1080 copy.jpg
IMG_1081 copy.jpg
IMG_1082 copy.jpg
IMG_1083 copy.jpg
IMG_1085 copy.jpg
IMG_1086 copy.jpg
IMG_1087 copy.jpg
IMG_1089 copy.jpg
IMG_1090 copy.jpg
 
Tillbaka
Topp