• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Shark - Referenstråd

Jag köpte en skx007 av Shark 2015. Det gick smidigt.
 
Senast ändrad:
Köpte en vintage Omega av Kristoffer.
Gick snabbt och smidigt. Inga konstigheter
 
Shark la ut följande annons 9/4:
https://klocksnack.se/threads/seiko-skx007-nya-1500-styck-2st.71227/

Jag PM'ade honom 13/4 och frågade om han inte kunde lösa en extra med samma leveransdatum. Det var inga problem och jag fick hans telefonnummer dit jag förde över 1500.

Han har även lagt ut en nästan identisk annons 19/4 men med leveransdatum 28/4, och med pris på 1600kr.
https://klocksnack.se/threads/seiko-skx007-nya-1600-styck-2st.71793/

Den 20/4 slutar han helt logga in på KS. Den 28/4 sms'ar jag honom, och försöker även sms'a + ringa 29/4 samt 30/4. Utan svar. Telefonen är avstängd.

Jag har tyvärr inte sett röken av någon klocka.

Då det är olagligt att hänga ut folk med namn och nummer så väljer jag att göra såhär, då jag gärna skulle vilja komma i kontakt med fler han lurat:
Hans initialer är K.S och hans telefonnummer är 07-6X XX XX 70. Jag hoppas det är otydligt nog för att inte kunna räknas som olagligt, men tydligt nog för att fler som blivit lurade av den här att PM'a mig - skriv gärna även i tråden.

Jag avser att kontakta min bank och hans bank (i alla fall den han sa att han använde - SEB) samt polisanmäla detta i veckan - och även om jag inte har några förhoppningar så kanske man har tur och det löser sig. 1500kr är en struntsumma i sammanhangen, men det handlar om en princip.
 
Tillbaka
Topp