• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Avslutad Sinn 856

Pris
14 000
Returpolicy
Retur? Nej. Om inget annat uttryckligen är avtalat.
För ett par år sedan bytte jag till mig en Sinn 856. Klockan var fin men det var lite mycket pengar nedplöjda i en klocka. Jag beklagade mig för en bemedlad släkting. Hens reaktion var, ”Vill du sälja den”. Jag blev lite paff och slog till. Sen vid varenda släktträff så bar hen klockan och jag blev besviken på mig själv att jag sålt.

I min stora saknad efter klockan tröstade jag mig med att köpa lillebrorsan till Sinn 856, nämligen Sinn 556. Men det blev liksom inte samma sak. 556:an var mindre och fick en högre profil och så sakande den det matta, tigementerade stålet som 856:an har. Så lillebrorsan stannade inte länge.

Nya släktträffar. Hen bar alltid klockan köpt av mig, trots bra mycket dyrare klockor i samlingen att sätta på sig. Det gnagde!

Vad gör man? Tömmer kreditkortet så klart! Så 2019 köpte jag en splitter ny Sinn 856 på Eriksson Ur i Sundbyberg. Klockan levererade och var allt det jag visste att den var. Men som det blev, så avvek den så mycket från alla andra max-femtusen-spänn-klockor jag både flippat och ägde. Så det blev finklockan som jag kanske bar en gång i månaden. Så gick det några år. Med hopp om nytändning tog jag hand om min kärlek, så 2023 skickades den till Tyskland på service där hela klockan fick sig en total genomgång. Packningar, fylla på ny gas etc. etc.

Men det var fortfarande finklockan. Sällan använd. Med nya intressen, och utgifter, så får någon annan ta över och ge den lite mer uppmärksamhet.

Kvitton finnes och garanti gäller två år efter utförd service, till 24/10 –25. Det medföljer också, förutom länken, ett Sinn gummiarmband. Omfånget på min handled är, cirka, 17,5 cm. Så har du större handled behåller du spännet och köper nytt gummi.

Byten är inte aktuellt.

Kan överlämna F2F till forummedlem med referenser i Stockholm och Nynäshamn.

Om klockan skickas betalar köparen valfri frakt.

Betalning via Swish.

Referenser:
https://klocksnack.se/threads/nisse-pärlemo.83063/#post-2106070


Tack KS för ett fantastiskt forum!
IMG_5645.jpeg


IMG_5637.jpeg


IMG_5635.jpeg
 
Tillbaka
Topp