Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Försök mäta längden på spåret i skruven. (Diametern på skruvskallen) Mejseln bör vara samma eller närmast underliggande storlek. T.ex. är skruven 1,5mm beställ en mejsel som är 1,4mm eller om skruven är 1,6mm beställ 1,6mm mejsel.Behöver ta av en kvartslänk på Longines Hydroconquest rostfri länk. Tänkte beställa en skruvmejsel men har inte koll på vilken storlek jag behöver.
Kan någon hjälpa mig med information, tack?
Det går att dra mejseln på slipsten eller sandpapper så klingan blir tunnare.Tack för information!
Jag har ett set med instrumentmejslar varav en passar i bredd, men spåret i skruven är för smalt.
Min Hydroconquest av senaste modell har inga skruv utan det är stift man trycker ut. Delat på mitten i ena ändan så förstår att man lätt kan tro att det är en skruvskalle men det är det alltså inte. Hittat en video som åskådliggör det hela rätt bra.Behöver ta av en kvartslänk på Longines Hydroconquest rostfri länk. Tänkte beställa en skruvmejsel men har inte koll på vilken storlek jag behöver.
Kan någon hjälpa mig med information, tack?
Låter mycket logiskt om ”skruvspåren” är för smala för en mejsel att det faktiskt är stift det handlar om, ser ju väldigt lika ut från sidan.Min Hydroconquest av senaste modell har inga skruv utan det är stift man trycker ut. Delat på mitten i ena ändan så förstår att man lätt kan tro att det är en skruvskalle men det är det alltså inte. Hittat en video som åskådliggör det hela rätt bra.
![]()
Min Hydroconquest av senaste modell har inga skruv utan det är stift man trycker ut. Delat på mitten i ena ändan så förstår att man lätt kan tro att det är en skruvskalle men det är det alltså inte. Hittat en video som åskådliggör det hela rätt bra.
Det går att dra mejseln på slipsten eller sandpapper så klingan blir tunnare.
Vilken bredd är det? Jag kanske har en extra urmakar mejsel du kan få köpa billigt annars om du inte vill slipa på instrumentmejseln.
Samma här. Det var betydligt mer framgångsrikt att trycka ut stiften än att försöka "vrida skruven"Som total noob ramlar man ibland in i de bästa trådarna...
Ingen Hydroconquest här men "Det är inga skruvar, det är stift" räddade mig från att köpa den där 0,8mm mejseln jag inte behöver. Tack!