Finns ju en vägledande dom i närtid där Daniel Wellington först förlorade i tingsrätten och sen vann i patentöverdomstolen avs huruvida Ur&Penns plagiatklockor var varumärkesintrång:
Jag kan tycka att hela diskussionen är ganska keff, folk får väl tycka vad de vill. Den enda objektiva ”gränsen” vi har att förhålla oss till är lagar och regler, i övrigt är det ju bara subjektivt tyckande. För min del tycker jag mig känna att ”acceptansgraden” i hög mån beror på hur stor prisskillnad det är mellan original och ”homage”. Man kan tycka att det är idioti att betala 250K för en Tempus Machina (
https://tempus-machina.com/) men det är få som kallar det där för kopior/plagiat/varumärkesintrång trots att det fortfarande står Rolex på urtavlan (som är helt utbytt vad jag förstår), trots att den troligen är bra mycket mera välgjord än en genomsnittlig kopia/franken, och trots att moddens förlaga också är Rolex-IP.