Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ja och jag har märkt att jag får nog ha rätt stort tålamod innan jag hittar det jag söker på beggat, så jag kommer nog få köpa ett par nya till en början. Speciellt en klocka från ett mindre märke som jag precis sett, den kommer nog inte komma ut beggat som jag iaf hittar.Som många säger, tänk inte att du skall köpa antal, jag har tex ca 60 skjortor men jag samlar inte på dem och det är inte en samling.
Köp det du gillar och inte vad andra tycker. Köp beg. Byt. Och när det gått ett tag kommer du se att din smak förändras.
De har olika gångreserv men får de ligga stilla tillräckligt länge så stannar de. De går även att dra upp manuellt. Jag och många andra har klockorna i en winder som håller de uppdragna även om de inte används.Ja och jag har märkt att jag får nog ha rätt stort tålamod innan jag hittar det jag söker på beggat, så jag kommer nog få köpa ett par nya till en början. Speciellt en klocka från ett mindre märke som jag precis sett, den kommer nog inte komma ut beggat som jag iaf hittar.
Men en grej jag gärna vill ha hjälp med också är denna fråga.
Funktionen med automatiska klockor. Säg att jag har 3 automatiska klockor, och någon ligger mer än den där gångreserven...? Hur ofta ska man dra upp dem eller vad man gör, eller räcker det att skaka dem? Vet inte alls hur dem fungerar då jag aldrig ägt någon![]()
Ja och jag har märkt att jag får nog ha rätt stort tålamod innan jag hittar det jag söker på beggat, så jag kommer nog få köpa ett par nya till en början. Speciellt en klocka från ett mindre märke som jag precis sett, den kommer nog inte komma ut beggat som jag iaf hittar.
Men en grej jag gärna vill ha hjälp med också är denna fråga.
Funktionen med automatiska klockor. Säg att jag har 3 automatiska klockor, och någon ligger mer än den där gångreserven...? Hur ofta ska man dra upp dem eller vad man gör, eller räcker det att skaka dem? Vet inte alls hur dem fungerar då jag aldrig ägt någon![]()
Har du många automatiska med datum är en winder behövligt om du inte vill vrida upp och ställa datum titt som tätt.De har olika gångreserv men får de ligga stilla tillräckligt länge så stannar de. De går även att dra upp manuellt. Jag och många andra har klockorna i en winder som håller de uppdragna även om de inte används.
Korrekt.Tja du skrev ordagrant skit i andras åsikter...
.Finns det någon med liknande filosofi här? Lycka till med din samling @KaoZ!Tror det kan vara ett misstag att resonera logiskt kring inköp av klockor.Okej tack för det gällande automatiska. Kul och läckert att det finns grejer som fixar att hålla igång klockan
Jag vet inte om jag frågat tidigare men ni som har samling, hur stor del har ni quartz vs. automatiska.
Vad är smidigast/bäst för en nybörjare som mig? Det verkar som nästan alla klockor jag sett på är automatiska iaf
Beror väl iof kanske på hur man använder klockor, och jag skulle säga att jag inte använder klocka varje dag, utan kanske i snitt 3-4 gånger/vecka.
Bra, man kan ha starka åsikter men ändå ge råd i en annan riktning till en personen med andra preferenser.Korrekt.
Råd är vägledning eller rekommendation.
En åsikt är en personlig bedömning eller synpunkt om vad man tycker om något.
Jag skulle gå till AD eller någon större gråhandlare med många bra betyg på t ex Chrono 24Exakt, det är det jag landat i. Har ju några modemärken nu men vill gå över till riktigt klockmärken.
Ja helt rätt, det är väl lite det som bygger kunskap med en genomgående erfarenhet av att man måste vandra vägen själv.
Ja tänker väl att blada lite nyköp med lite begagnat.
Ja det här undrar jag lite över. Om man skulle köpa nytt, vilket jag säkert kommer göra av lite billigare klocka. Är det rekommenderat att egentligen gå till butik eller ta en nätbutik. Vågar man lita på Amazon och butikerna dem tar ifrån? Såg nån som hade recenserar ett köp därifrån och fått repor på klockan...
Tänkte väl mest på äkthet och garantier. Dem flesta har jag sett ha iaf 2 år vid nyköp. Sen kanske man vill stötta lokala handlare vilket kan va värt några hundralappar samt ha nära om något skulle hända.
Förstår helt och hållet din filosofi. Jag tar absolut med mig mycket i hur du tänker här. Alla klockor jag köpt har vart nya, och har väl egentligen ingen historia alls. Men nu när jag bygger om min samling ska jag nog försöka tänka lite mer som dig här och som ni andra också berättat om i era råd.Min filosofi när det kommer till klocksamling är att resan är målet. Mina inköp har en berättelse som kanske handlar om en livsfas, ett tillfälle eller en milstolpe. Mina klockor blir alltså "buy and hold". Kanske får jag chansen att berätta för min son i slutskedet vad just denna klocka betytt för mig? Om klockan är automatisk/quarz, ny/preowned, dyr/billig kanske säger något om historian kopplat till klockan. Samling är enbart till för mig. Inga inköps görs för att investera i värde eller för att flasha, om någon är intresserad berättar jag givetvis. Det går alltså inte med min filisofi köpa hem X antal klockor på ett år och kalla det en samling, den skulle bli för opersonligt. Resan är målet, något som växt fram med tiden. Jag har två till tre klockor jag verkligen skulle vilja ha. Jag är dock lite fundersam på om jag någonsin ska köpa dom. Är drömmen slut då eller startar en ny dröm? Jag gillar också att bära mina klockor. Därför skulle en samling på över ca 7 klockor innebära att några får för lite tid på handleden.
Det här är bara några tankar kring mitt samlande. Tack god gud för att alla klock-männsikor är olika, alla är inte like wierdo som jag.Finns det någon med liknande filosofi här? Lycka till med din samling @KaoZ!
Tror det kan vara ett misstag att resonera logiskt kring inköp av klockor.
Köp de klockor som talar till dig emotionellt.
För mig känns en tickande sekundvisare i en kvartsklocka helfel, varför är oklart, men jag älskar en mekanisk svepande sekundvisare.
Det är lika fel enligt mitt hjärta med en Grand Seiko som blandar mekanisk och digital urverk, vilket gör att sekundvisaren bara roterar utan små hack.
Hela feelingen går därmed förlorad.
Hur du känner måste du själv uppleva så ta din tid och besök många klockaffärer, spendera lång tid… titta och lyssna på dina känslor.
Här är min samling med massa olika 500kr -2500kr klockorKänner att jag vill rensa upp rejält men behålla endel också
Kaoz klockan lägst upp till vänster var typ min första klocka som jag älskade pga att den nästan är helt i krom vilket jag älskade på den tiden, därav mitt nickname
Ni får gärna ge ris och ros till dem klockor jag har, tar inte åt mig något av negativ kritik gällande dem jag har
![]()
![]()
Det är en superbillig "noname"-klocka som jag köpt på Tradera... de kostar 350:- (ordinarie pris innan företaget gick i konkurs var ca 2500:- ) och har:Väldigt fina klockor. Vad är det för märke på den blå längst upp?
Oj, nästan gratis juDet är en superbillig "noname"-klocka som jag köpt på Tradera... de kostar 350:- (ordinarie pris innan företaget gick i konkurs var ca 2500:- ) och har:
- Automatiskt Miyota-urverk
- 100m vattenskydd
- Safir-glas
De är dock ganska stora på 42mm men priset är svårslaget för en klocka med de specifikationerna
Här är en länk till en av annonserna: https://www.tradera.com/item/1000985/714014241/turkos-danderklocka-inklusive-armbandet-
Yes, alla är skadade på olika sättOm sekundvisaren inte tickar i mina kvartsklockor, då är det något som definitivt är helfel.
Sedan tickar ju sekundvisaren även med mekaniska klockor, de sveper ju inte så magiskt som med en Springa Drive.
Inte lätt att fråga klocknördar om råd, men det är en otroligt trevlig hobby.
Deadbeat, mekanisk klocka som sekundtickar. Finns många kaninhål att trilla ner i.
Det låter som en bra idé, just nu är det väldigt många klockor framme samtidigt. Men att lägga undan och se vilka man saknat är ju ett bra sätt. Tack återigen för bra tipsMitt tips är att du inte gör dig av med dina nuvarande klockor i första taget efter att du köpt din Murph. Lägg undan resten i någon garderob i någon månad eller två.
Behåll kanske en framme som du kan varva med Murph och köp inte fler klockor direkt. Du kommer efter ett tag märka vad du uppskattar och uppskattar mindre med Murph, som du då kan ta med dig inför nästa klockköp.
När en månad eller två har gått så kan du plocka fram dina nuvarande klockor igen och de du verkligen saknat behåller du.
Själv har jag kanske ett tjugotal klockor, men har ofta bara två framme åt gången som jag använder under en vecka. Sedan plockar jag fram en ny duo som varvas veckan därpå eller så byts bara en av klockorna ut.
Mekanisk och kvarts, gillar båda. Kvarts har en fördel att de är alltid redo att användas. Möjligtvis får man justera datumet. Mekaniska går ganska fort att dra upp och ställa datum på. Lite småtrevligt att göra det också.
Skulle skippa winder. Om du nu inte tycker det är väldigt trist att ställa mekaniska klockor.
Det låter som en bra idé, just nu är det väldigt många klockor framme samtidigt. Men att lägga undan och se vilka man saknat är ju ett bra sätt. Tack återigen för bra tips![]()
Tack så mycket för att du delar med dig, men nej tyvärr inte den modellen jag sökerTips om annons med Hamilton:
Säljes - Hamilton Khaki Auto H70455533 / Hamilton Khaki Auto H70455553 / Garmin Fenix 6 Pro Solar / Casio GW-B5600BC-1BER
Hej, Följande klockor är till salu. Hamilton Khaki Automatic 38 mm (svart urtavla) Ref: H70455533 Skick: Mycket nära nyskick Kommer med: Full set, kommer med allt som medföljde vid nyköp Pris: 5,500 inkl frakt Hamilton Khaki Automatic 38 mm (silver urtavla) Ref: H70455553 Skick...klocksnack.se
Det kanske inte är exakt modellerna du söker, men det kan vara en start in i hobbyn. Ett sätt att doppa tårna.
Finns ju ganska många andra märken upp och ned i pris om det är field watch som är intressantNu har jag sett ytterligare 2st Hamilton klockor som är episkt snygga. Kanske hittat mitt favoritmärke, men jobbigt att jag egentligen inte ska köpa alla nya på en gång![]()
Nu har jag sett ytterligare 2st Hamilton klockor som är episkt snygga. Kanske hittat mitt favoritmärke, men jobbigt att jag egentligen inte ska köpa alla nya på en gång![]()
Ja det är ju iof helt sant, så kan man också göra. Det är mer det att dem jag också fattat intresse för är endel mindre märken och dem blir det nog svårare att hitta beg. Men får ha lite is i magen och se om det lägger sig med köpsugetDet finns väl alltid möjlighet att köpa samma klocka ny om du märker att det är något du verkligen vill behålla och sälja den begagnade med liten förlust. Förstår att det kan vara roligt att vara första ägare också.
