• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Avslutad Vintagedykare MONTANA, 500 m professional, full lume dial

TorNet

Silver
2-Faktor
Montana - 500 m quartzdykare från sent 70- eller tidigt 80-tal med “full lume dial”, swiss made.

1%201024x610_zpsylysm3rp.jpg


Boett helt i stål tillverkad av MRP SA som även levererat liknande boetter till Nautilus, Bucherer, Longines, Scubapro, Eterna m.fl. Bredd ca 41 mm utan kronan, 20 mm bandbredd, ursprungligen klassad till 500 meter. Boetten är i bra skick, användningsspår finns men inget utöver det normala. Kraftig vridbar bezel som klickar som den ska, insert med lysmassa i siffrorna. Skruvad krona som fungerar bra. Mineralglaset har några ytliga repor.

Urtavlan är av typen “full lume”, dvs hela tavlan är självlysande - den var iallafall det när den var ny för ca 35 år sedan, numera lyser den svagare i mörker (inte riktigt så starkt som det ser ut på fotot nedan, kameran förstärker lyskraften). Urtavlan har blekts med tiden och är matt ljusgul. Det finns även andra åldersförändringar som t.ex. några mörkare partier, viss missfärgning i ytterkant samt en liten skada ovanför datumfönstret.

Urverket är ett schweiziskt ETA/ESA 963.116 quartz som fungerar felfritt.

Säljs utan armband.

Pris 4500 kr inkl rek frakt. Bud är alltid välkomna. Retur går bra om det är något fel på klockan som inte framgår av beskrivningen eller bilderna. Referenser finns här: http://www.klocksnack.se/threads/tornet.12241/

2%201024x688_zps0s4becbr.jpg

3%201024x620_zpsswhajkwm.jpg

4%201024x612_zpsvqpceymq.jpg

5%201024x613_zps5yzsfoxb.jpg

6%201024x606_zpsdneoagdj.jpg

7%201024x689_zpscnt8oci2.jpg

9%201024x699_zpslalvsy5w.jpg

75093438-192d-40eb-8cf2-84ea94711860_zpszqg2kxph.jpg
 
Tillbaka
Topp