• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Breitling Headwind-Watch winder....problem..

The Bat

Basic
Hej på er...
Har fått problem med en Headwind.
Har en Watch winder som slutat snurra moturs och nu bara går medurs och det verkar vara så att min Headwind inte gillar detta utan stannar. Jag har för mig att jag kollade upp hur den skulle snurra för något år sedan och att det var alternerande som gäller för den modellen...kan det stämma?
Har även en Chronomat sitter i "snurren" och den verkar fortfarande trivas....

Tips på prisvärda Watch winders om ni inte har några andra förslag på hur jag skall få Headwinden att trivas igen...

Anders
 
Senast ändrad:
De flesta Winders kan man välja vilket håll det skall snurra. Enklast är väl att ha den på sig?
Det är ju ganska otympligt att gå omkring med en winder... :p :)

@The Bat
Headwind kan enligt Orbitas databas gå åt båda hållen. Uppdragningen kanske inte är lika effektiv när den bara går åt ena hållet. Prova i en fungerande winder.
 
@The Bat
Headwind kan enligt Orbitas databas gå åt båda hållen. Uppdragningen kanske inte är lika effektiv när den bara går åt ena hållet. Prova i en fungerande winder.[/QUOTE]


Tack för tipset om en fungerande winder....

Anders
 
Det sitter väl ett vanligt ETA 2824 baserat verk i den så du kan nog stanna till vid vilken urmakare som helst så kan han/hon nog berätta vad det är som är fel och även serva den till en rimlig summa.
 
Brand: Breitling
Reference: B45
Base: ETA 2834-2
Movement: Automatic
Display: Analog
Diameter: 29.00
Jewels: 25
Reserve: 38
Frequency: 28800
Date: Date, Day
Hands: Hours, Minutes, Seconds
Additionals: Chronometer


enligt Watchbase......kanske också lagas av urmakarn runt hörnet?

Anders
 
Enligt Orbitas sida gällande winders skall/bör/önskar en Headwind alternerande rotation....Min Headwind har nu suttit i windern cirka två veckor och endast snurrat medurs och klockan går som den skall.... Då ska jag väl vara nöjd, eller vad tror ni?
Hade förresten kontakt med Farfarsklocka.se gällande service på klockan....han/de var inte så intresserade av att göra en sådan.... :-(
 
Senast ändrad:
Enligt Orbits sida gällande winders skall/bör/önskar en Headwind alternerande rotation....Min Headwind har nu suttit i windern cirka två veckor och endast snurrat medurs och klockan går som den skall.... Då ska jag väl vara nöjd, eller vad tror ni?
Hade förresten kontakt med Farfarsklocka.se gällande service på klockan....han/de var inte så intresserade av att göra en sådan.... :-(
Nöjd är ju subjektivt. En del hade nljr sig med en fungerande klocka medan andra hade servat den för att få den perfekt. Kan ju dock finnas en liten risk med att använda den, om något i urverket är trasigt... Själv hade jag nog fått den öppnad och kollad.
 
Tillbaka
Topp