• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

BWC Service och uppfräschning

Hej!
Första inlägget här nu när man ska komma igång med intresset.
Har fått tag i en BWC som är i behov av lite kärlek. Den tickar, men tappar en hel del per dag och är trög i uppdraget.
Minutvisaren är utbytt och det är grön gucka på urtavlan, mögel?
Tycker att verket ser fint ut, men i behov av rengöring.

Planen är att försöka rengöra urtavlan, rengöra och olja verket, polera glaset (ev. byta, ser ut som en spricka och inte repa kl 8)
Svårt att hitta reversed baton visare (?) med lysmassa. Hade gärna fått tag i en original visare, men har inte sett något.
Vill helst inte att en ny visare har ny lysmassa..
Tar gärna förslag på approach här. Byta till visare utan lysmassa, behålla som det är eller försöka få tag i lämplig minutvisare?

20250624_141401.jpg
20250624_141417.jpg

20250624_141515.jpg
 
Jag hade i det läget om jag hittat en fin visare, bytt lysmassan på båda och försökt närma mig kulören av original som du har så nära det går. Det går att färga ny lysmassa rätt bra.
 
Experiment med kaffe gjort. Skulle säga att det funkar, men sådär. 190°C i ugnen i 25min. Hoppades på mörkare ton. Blev en mer lätt patina.
1000002269.jpg
1000002270.jpg

1000002271.jpg
 
Långsamma uppdateringar här.
Uppdragsaxel var rejält rostig. Flera delar hade rost på sig så fick bli en ordentlig rengöring. Fick ta till evaporust på de värst angripna delarna.
Fått ihop uret igen, dock med riktigt usel amplitud och rejält trögstartad.
Blir att ta isär och rengöra en gång till. Denna gång ska även side shake justeras med mitt nya stansset. Ny huvudfjäder har också landat i lådan, så den ska bytas ut.
Alla axlar ska också få sig en polering med pin polishers och ska kontrollera balansen. Efter det får vi se om vi kan få upp amplituden till acceptabla nivåer, 130 grader känns alldeles för lågt..
1753990040294.png

1753990430757.png
 
Tillbaka
Topp