• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Cartiertråden

Jo, den har jag ju inte. Men jag kör med två skruvmejslar men svårt att få bra grepp trots bra mejslar i rätt storlek.
Testa att sätta fast en bit i någonting
Hej,

Möjligen fel forum men kanske kan ni hänvisa mig vidare till rätt!

Jag är ganska händig och brukar justera länkarna på alla mina klockor. Men just denna förblir ett mysterium och jag har ingen aning om hur man ska göra detta. Hittar heller ingen video om det.

Klockan det handlar om är frun Cartier Panthere, behöver lägga på en länk dvs. Men när jag skruvar loss skruv så roterar även skruven på andra sidan av länken.

Hur gör jag? 🤪
Hade samma "problem" med en citizen chronomaster, löste det såhär.

1000012023.jpg
 
Är partisk men hade gått för en Cartier Tank Must i large, beggad. Large passar de flesta handleder. Då får du ikonisk design i stål för billig peng. Om du nu inte vill ha guld, för då är ju en Cartier Tank Louis svårslaget. För egen del köper jag Cartier för deras design och inte deras verk, så kvarts fungerar utmärkt.
Tack! Bara att ge sig ut och leta nu då :)
 
Har inte bra koll längre men jag gav 19(!) och sålde för 38 för ett par år sedan. Nu tror jag att den utanför Klocksnack ligger kring 50, helt galet.
 
Vad får man ge för en idag?
Udda santosmodeller ligger runt 20’

Tycker de är minst lika bra som Santos Santos
 
Udda santosmodeller ligger runt 20’

Tycker de är minst lika bra som Santos Santos
Jag önskar att jag gjorde de
 
Tillbaka
Topp