• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Dagens vintageur.

IMG_0819.jpeg
 
Klockan har legat osåld & orörd i ca 70 år, jag tänker att all olja är borta och att den slits onödigt när den går torr? Men värdena kanske talar för att den är ok ändå?
Jag är bara amatör och det är klart att en service alltid är bättre men i min värld ser den väldigt bra ut ändå med tanke på ålder!
 
Jag är bara amatör och det är klart att en service alltid är bättre men i min värld ser den väldigt bra ut ändå med tanke på ålder!
Jo det kanske är ok att använda den någon enstaka gång även om det är dåligt med olja/gammal stel olja. Den verkar gå helt ok med ok amplitud även om jag bara mätt med telefon app. Får se om någon urmakerikunnig har något tillägg?
 
Tillbaka
Topp