• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes Epoch Deep Diver ltd. Delta 8

Sage

Silver
2-Faktor
Rätt taggar?
  1. Ja
Pris
19000kr
Returpolicy
Ja om ej som beskriven.
Bilder Skickat
  1. Ja
Säljer en one of a kind Epoch Deep Diver orange limiterad till 25 ex. (Nr. 24) och så vitt jag känner till var jag den enda som valde till Delta 8 certifieringen dvs tolerans -3+5 sek/dygn.

Jag har som ni ser på bilder valt att i samarbete med en lokal urmakare och silversmed låtit tillverka en utanpåliggande polerad plupp kl.12 som enligt mig förhöjde utseendet på klockan. Den är är svarvad och polerad i stål och applicerad av urmakare med genomgående tunn centrumstav och lätt expanderad på andra sidan vridringen så finns ingen risk att den lossnar och påverkar inte vridningens funktion.

Finns säkert mindre märken på baksida bandhorn har försökt återge på bild men annars inget jag kan upptäcka DLC -coatingen är väldigt bra.

Skulle en ev. Köpare vilja återställa till original bör Epoch ha kvar den bezel då den omgjorda köptes i annan färg av mig i inbyte mot den. Den moddade vridringen monterades av Epoch’s urmakare då i samband med en ruckning. Tror dom ville se resultatet😉

Klocka går +1-2 sek/dygn så väl inom tolerans.

Har även köpt till en av Epoch DLC-coatad länk för med smidig snabjustering, då också inlämnad till Epoch för byte av mellanboett då det krävdes dubbla hål för fjäderstift i bandhornen för 3300kr kortad till ca 17,5 cm men alla länkbitar följer med. Kan också skicka med det svart/orangea gummi som syns på bild, förutom orginalgummit som förövrigt är otroligt behagligt.

Har totalt lagt ca 23500kr på klockan med extra länk/band, moddning. Och det är ett billigare märke men den är unik. Tänker att ett schysst pris är 19000kr.

All info om klockans spec delta8 mm. finns på


Säljes naturligtvis full set med ytterlåda den speciella lådan bara delta 8 har och all medföljande historik.

Föredrar f2f men skickas på köpares kostnad och risk. Swish is king.

Tack KS för grymt forum och annons👌🏼
 

Bilagor

  • IMG_6413.webp
    IMG_6413.webp
    343.1 KB · Visningar: 2
  • IMG_3515.webp
    IMG_3515.webp
    154.7 KB · Visningar: 2
  • IMG_5143.webp
    IMG_5143.webp
    320.7 KB · Visningar: 2
  • IMG_5622.webp
    IMG_5622.webp
    103 KB · Visningar: 2
  • IMG_5623.webp
    IMG_5623.webp
    110.9 KB · Visningar: 2
  • IMG_5624.webp
    IMG_5624.webp
    82.2 KB · Visningar: 2
  • IMG_5625.webp
    IMG_5625.webp
    89.7 KB · Visningar: 2
  • IMG_6414.webp
    IMG_6414.webp
    98 KB · Visningar: 3
  • IMG_6416.webp
    IMG_6416.webp
    156.2 KB · Visningar: 3
  • IMG_6418.webp
    IMG_6418.webp
    263.7 KB · Visningar: 3
  • IMG_3866.webp
    IMG_3866.webp
    177.4 KB · Visningar: 3
  • IMG_3867.webp
    IMG_3867.webp
    177.3 KB · Visningar: 3
  • IMG_4321.webp
    IMG_4321.webp
    205.9 KB · Visningar: 2
Tillbaka
Topp