• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Grand Seiko SBGA003

yonsson

Kikuchiyo
Moderator
Pledge Member
2-Faktor
DSC_0506_zpsc0c87ab5.jpg~original


Boett exkl krona: 41mm
Höjd: 12,5mm
Bandbredd: 20mm
Urverk: 9R65
Material: Stål
Saffirglas med AR på fram och baksida
Kraftreserv: 72 timmar
Tidhållning: +-1spd, +-15spm
Krona: Skruvad
WR: 100m (tål fridykning)

Bakgrund
DSC_0505_zps124eed93.jpg~original

Som vi alla vet så finns Grand Seikos i kvarts, 28800bph, 36000bph och -spring drive utförande.
SBGA003 introducerades på baselworld 2004 som Grand Seikos första spring drive klocka tillsammans med SBGA001 med champagnetavla.
Senare har även SBGA011 i samma form släppts med snötavla. Den är dock helt i titan.

Boett
DSC_0596_zps20d48648.jpg~original

DSC_0602_zps231cd3b8.jpg~original

DSC_0599_zpsf03f8e6b.jpg~original

DSC_0479_zps4f1bf69b.jpg~original

729223d1338973030-fs-grand-seiko-spring-drive-ref-sbga001-cajah.jpg


Boetten är 41mm exklusive krona och har 20mm mellan de borrade bandhornen. Boetten CNCfräses ur ett helt stycke stål. Efter finfräsning poleras klockan mot en roterande stålplatta vilket ger den helt oförvridna reflektion Grand Seiko är kända för.
I klassiskt GS-formspråk är klockan borstad på ovansidan med blankpolerad vridring och med blankpolerade sidor. Självklart har kronan GS-logga.
Bandhornen är vinklade mot handleden och klockans sidor är "V-formade" så att klockan inte ska ta emot när du rör din handled. Tack vare formen sitter klockan riktigt skönt på både länk och läder trots storleken.

Urverk 9R65
När vi pratar spring drive och historik är det en riktig djungel, så jag tänker inte försöka sammanfatta alla modeller eller i vilken ordning de kom. De har suttit i Anantor, i Credors, i dykarklockor och i rymdklockor.
Det finns versioner med kronograf-funktion, GMT-funktion och månfas.
Vill du veta mer om hur spring drive fungerar så klickar du här eller här, eller se videon nedan.

Urverket som sitter i denna är ett 9R65, vilket introducerades 2004. Genom glaslockets baksida kan du se urverket skyddat av ett saffirglas med Lejonloggan graverad:
69ba029b97812955b0c9dd7aaef10815_zps69a6008c.jpg~original

null_zps81f32919.jpg~original

Ser du förbi rotorn så kan du beskåda bryggan vars form inspirerats av bergstopparna runt Shinshu Watch Studio där urverket sätts ihop för hand. Självklart ger urverket den helt flytande sekundvisare som är spring drives signum.
Spring drive medför även mycket effektivare uppvridning via kronan än på ett klassiskt mekaniskt urverk. Detta exemplar har haft en gångavvikelse på 3 sekunder uppmätt över de senaste 30 dagarna.

Länk
DSC_0594_zps67565f34.jpg~original

DSC_0595_zps9319c936.jpg~original

Länkbitarna är skruvade och 5-delade och lätt kupade mot handleden. Detta medför att länken följer handleden väldigt bra. Länkbit 2 och 4 är blankpolerade och övriga är fint borstade. För att lossa en länkbit krävs endast att du skruvar loss skruven på ena sidan av länken.
Spännet är av klassisk "push button"-typ och saknar mikrojustering. För att kompensera detta har länken halvlänkar. GS-loggan är upphöjd istället för ingraverad.

Läder
DSC_0598_zps38670c0a.jpg~original

För de som föredrar läder finns det 16mm GS-spännen i två utformningar, som vanligt spänne och som "deployant" (vikspänne). deployant-spännet går även att bygga om till ett vanligt spänne.
Eftersom bandbredden är 20mm och spännen endast finns i 16mm är det lite klurigt att hitta band till klockan som passar till originalspännen. Det finns dock original-alligatorläder från Grand Seiko i både svart och brunt.

En närmare titt
DSC_0519_zps3516917a.jpg~original

DSC_0575_zps6a18666a.jpg~original

Urtavlan och det som finns på förtjänar en egen rubrik. Visarna är väldigt fint borstade på ovansidan och polerade på sidorna. Kombinationen gör att ljuset leker över visarna även i dunkelt mörker när klockan rör sig. Detsamma gäller tim-markeringarna som vid en första anblick ser ut att vara borstade på ovansidan, men som vid makrofotografering visar sig vara räfflade. Kraftreservindikatorn och sekundvisarna är blankpolerade och har sluten infästning vilket höjer dresskänslan till en extra nivå. INGEN av visarna, inte ens dessa är helt platta.
Kraftreservindikatorn har två väldigt små markeringar som markerar "full" och "tom" kraftreserv. Texturen är räfflad och helblank, medan tavlan är mer åt det mattsvarta håller även om klockan i princip alltid ser helsvart ut. Den matta ytan bidrar till ännu mer kontrast mellan reflektioner och frånvaron av ljus.

Slutsats
På detaljnivå finns det inget som slår Grand Seikos spjutspetsmodeller. Polerat och finborstat blandas konsekvent både på stora och små delar vilket skapar ett genomgående ljusspel som få klockor lyckas åstadkomma.
När jag fick hem klockan tyckte jag den var för stor, men nu har jag vant mig. Jag störde mig även på frånvaron av tickande, men detta störmoment har helt försvunnit eftersom fördelarna är så många. Spring drive är ju både okänsligt för position och tåligare mot stötar än klassiska mekaniska urverk. Tidhållning har dessutom varit klanderfri (+3 sekunder under en månad).
Det enda negativa jag kan komma på är att de borstade ytorna är så fina att de är känsliga för repor. Det är dock samtidigt det som gör att ljuset bryts som det gör så detta skulle jag aldrig byta bort till förmån för reptålighet. Att band på originalspänne avsmalnar från 20mm till 16mm är lite underligt, men det möjliggör samtidigt att klockan bärs upp väldigt bekvämt.
För de som oroar sig för service kan jag utifrån information från Klockmaster i Globen meddela att service-centret i Tyskland håller på att bygga poleringsmöjligheter. Polering är i dagsläget det enda servicemoment som inte kan skötas inom EU, men detta beräknas vara löst om ett halvår. Polering och urverkservice kostar cirka 5000kr och enbart urverksservice av 9R65 kostar cirka 3500kr.
 
Utsökt men inte optimalt för någon som inte bör köpa någon mer GS för tillfället :)

Riktigt snygga är dom, och som du skriver oslagbara på flera plan.
 
Tack för recensionen, sagt det förut men måste någon dag klämma (med det sagt inte äga) på en ny GS. Är ju imponerad av min sarb så kan tänka mig att dessa pjäser är något alldeles speciellt i finishväg!

Grymma bilder med :)
 
Trevlig recension.
20/16 är en inte helt ovanlig storlek på band. Även rolex gör spännen i 16mm utförande så vill man köra orginal rolex på en dj är det det som gäller. De är dock inte 41mm så det kanske ser lite knas ut.
 
Trevlig recension.
20/16 är en inte helt ovanlig storlek på band. Även rolex gör spännen i 16mm utförande så vill man köra orginal rolex på en dj är det det som gäller. De är dock inte 41mm så det kanske ser lite knas ut.
Jag har inte just denna modellen, men jag upplever inte GS 16mm-spänne som litet. Tycker att 20/16 är alldeles lagom och dessutom smidigt/funktionellt :)
 
Tillbaka
Topp