Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Även om det är träkulor närmast boetten?Grattis!
Bara så du vet: armbanden kommer att blästra den polerade sidan på boetten, har gjort den tabben...
Stort tack alla! Den har inte kommit av än!
Även om det är träkulor närmast boetten?
Ok tack, trodde inte det påverkadeJa, även om det är träkulor![]()
Ok tack, trodde inte det påverkade![]()
Riktigt fin.
Även jag har handlat Rolex från Eorologi, dock direkt över disk. Jag är nyfiken, vad fick du betala i frakt?
Italienarna polerar nästan alltid sina klockor, bra iaf att Eorlogi har en duktig kille som sköter det. Min dj är också polerad, men riktigt bra gjort.
Grattis
Ja de verkar vara rätt duktiga! Han bjusadde självmant på fraktenpriset var dock svårare att pruta men blev riktigt bra ändå tycker jag!
Grymt snygg!Som sagt ett paket anlände, nästan som för att fira ks ettårsdag! Det har varit en lång vecka sen jag betalade och nerverna har verkligen spökat, tack till Denke för att du sa åt mig att ha is i magen
Jakten på klockan har pågått länge. Några har funnits till salu här på ks men allt har inte stämt. Det sitter i detaljerna.
Efter mycket om och men hittade jag ett exemplar hos en italiensk säljare via chrono24. Det klickade. Jag frågade en forumexpert om sitt utlåtande och fick ett go ahead. Samma dag går säljaren på två veckors semester..
Hoppades såklart hans kollega, som endast talar italienska och därmed bara kan göra nationella affärer, inte skulle sälja klockan. Väntade spänt och letade efter back-ups. Detta visade sig dock vara svårt. När handlaren var tillbaka slog jag till, nu eller aldrig som man säger!
Idag kom då frukten av detta beslut. Mitt första större klockköp så nerverna har legat utanpå!
Anonymt paket
![]()
Är det verkligen en klocka? Påminner om en kokain-försändelse!?
![]()
Nääämen! Den har setts förut här på ks!
![]()
Fullset! Och där ser ni vad det är!
![]()
Rolex 16710 pepsi, 2003a så sista året med lug holes och SEL, precis vad jag var ute efter!
![]()
Aningen polerad men väl gjort, ser bra ut och då jag vill ha det som en keeper är jag nöjd. Kvitton för trycktest och service medföljde också.
Känns väldigt trevligt att äntligen ha denna på armen!
Var beredda på att se en hel del av denna framöver!
Extra tack till JakobZ som agerat bollplank och expert! Jag bjussar på en bira när vi ses
![]()
Frakten tror jag de bjuder på rätt så lätt, om du är trevlig och diskuterar priset lite. Annars kostar det nånstans mellan 1000-1500 SEK.Jo, han är riktigt trevlig, jag funderar nämligen att plocka hem en speedy därifrån, undrade därför på priset för frakt
Gick han ner något då? Han var hård även när jag försökte, men fick ändå ner min rätt så mycket.
Tack!Grymt snygg!
Hade du kontakt via mail eller telefon?
Har du namn på säljaren?
Ser en intressant klocka på deras sidabovh nu känns det mer tryggt att köpa efter din info![]()
Hur var leveranstiden?