• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Modell och tidsbestämning Eterna Matic - Hjälp

Fauda

Basic
2-Faktor
Hej! Har en gammal Eterna Matic som jag ärvt av min morfar. Jag kan dock inget om den och har inte stött på samma design nån annanstans. Är det någon som vet vad detta är för modell? Har den nåt namn? Och från vilket år är den? Tacksam för input. Siffrorna som är graverade på baksidan är: 633201425
IMG_1308.JPG

IMG_1309.JPG
 
Över en vecka och inget svar. Vilken öronbedövande tystnad! Kom igen nu KS:are. Finns det ingen Eternaexpert på forumet?
 
Många som frågar sina gamla klockor. Inte alltid det är lätt att hitta modellen? Dock så med en snabb googling på Eterna matic 1970 hittar jag en liknande klocka. https://www.poshtime.com/499.183/Eterna-Matic-c.1970s.php
Stämmer nog rätt bra. Servade en sån för inte så länge sen . Men ETA 2824-2 verk . Gissar 1974?
Tack! Verkar definitivt som tidigt 70-tal då. Jag googlade vidare och en del verkar ha 2824 (utan -2). Jag har inte öppnat min för att kolla. Dock hittar jag inget namn på modellen (likt Concept 80) men det kanske helt enkelt inte finns något. Tack för hjälpen!
 
Tack! Verkar definitivt som tidigt 70-tal då. Jag googlade vidare och en del verkar ha 2824 (utan -2). Jag har inte öppnat min för att kolla. Dock hittar jag inget namn på modellen (likt Concept 80) men det kanske helt enkelt inte finns något. Tack för hjälpen!
Det är nog tidiga modeller som har 2824 verket. Eterna är väl i princip ETA . Lite för dålig på att komma ihåg storyn bakom ETA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Eterna
 
När du ser den typen av kuddliknande boett kan du alltid ha 70-talet som riktmärke. Det är tvärtom en mkt vanlig design för årtiondet. Se ex Longines, Omega.
 
Tillbaka
Topp