• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Nej, här tittas inte på melodifestivalen, här letas klockor.

isobaric

Basic
Det kokar just nu ned till följande tre men öppen för förslag. Peng, upp till 50k och något som ligger i linje med den still dessa representerar. Vilken gillar ni bäst?

explorer.jpg Zenith-Elite-Captain-2.jpg grand seiko.jpg
 
Exp 1, då jag har hängt för mycket här så börjar jag mer och mer trilla åt Rolex hållet... Suktar själv efter en YM med den blå urtavlan..
 
Om jag förstår det hela rätt, så är väl egentligen Explorern den enda klocka man egentligen behöver. Snygg, stilren och relativt stryktålig. Funkar till det mesta. Mer och mer sugen själv. Det är väl bara att rätta in sig i ledet.
 
Av dessa tre, Grand Seiko.
Det som talar emot är väl bara andrahandsvärdet jämfört med Rollen.
 
Av de tre så tilltalar Explorern mest, men i den prisklassen finns det många andra fina klockor.
 
Mm, rollen är kanske vinnare när alla hänsyn ska tas. Min tanke var förstås att finna något av en sleeper. Fast, exploren är ändå ett medvetet och samtidigt oskyldigt val, den tränger liksom inte på.

Har jag missat någon klocka så kom gärna med förslag.
 
Jämt skägg mellan Rollen och GS:en. GS:en kan du och ena sidan få hem från japan bra mycket billigare än 50k.
 
Bara för att förtydliga min målbild. Jag var först inne på att köpa en pilotklocka typ Sinn 756 pga mitt flygintresse. Men, jag vill nog ha något mera dressigt, inte minst på jobbet. Så exploren för mig representerar något som ser snyggt ut under skjortan och samtidigt funkar på flygfältet. Max 41mm.
 
Ju mer jag läser svaren i tråden desto mer vill jag köpa ny Grand Seiko, eller vafan helst som det inte står Rolex på....

Grand Seiko köper man för att man vill ha en fin klocka, Rolex köper man för att man vill ha en Rolex. Inget fel med någotdera och jag har bägge.
 
Mitt förslag är en GS SBGA083 (champagne) eller SBGA085 (svart). Lagom dressiga i perfekt, 39mm, storlek. Bor du i Stockholm kan du få testa min 085:a.
image.jpg
image.jpg
image.jpg
 
Tillbaka
Topp