Omega Speedmaster Professional X-33 3291.50.00
Flight qualified by NASA – for space missons
Blir inte mer titanigt än detta, en superlätt, übertuff rymdklocka!
Framtagen av astronauter, för astronauter (och klocknördar)
Alla specifikationer möttes efter fem års tuffa tester och även fräsiga prototyper då både ESA och NASA hjälptes åt.
Här på den Kanadensiska astronauten Chris Hadfield
Tidiga prototyper (circa 1995) användes boetten från SMP titan kronografen med fyra kronografknappar och en stor digital display. Tavlan säger Flightmaster och inga spår än av Speedmaster eller X-33.
Då de tidiga prototyperna officiellt kallades ”Flightmaster” men ingenjörerna på Omega internt gav den smeknamnet X-33, i hommage till det futuristiska projektet Nasa hade för ett nytt rymdskepp: Lockheed Martin X-33 prototyp (reusable launch vehicle RLV). Då smeknamnet var så fräsigt bestämde sig Omega att behålla namnet när prototypen blev färdig.
Då Omega slängde in klockan i filmen Mission to mars (
http://www.imdb.com/title/tt0183523/?ref_=nv_sr_1) fick den nicket The mars Watch”
Resultaten av alla prototyper och diskussioner med astronauter och professionella piloter (Blue angels och Thunderbirds) blev Omega Speedmaster Pro X-33 3250.90 (Gen1)
Titan boett med fyra pushers, en stor display med lokal tid, datum (perpetual calendar), programmerbart alarm, mission timer, mission alarm, univeral time (GMT), universal alarm, countdown timer (med alarm) och en kronograf.
X-33an var designad att användas med handskar, då kronan inte är jätte stor, undrar du mest troligen hur det är möjligt. Nåja, kronan är inte av den traditionella sorten, där du vrider den för att ställa visarna, den är egentligen en till knapp, så totalt är det fem pushers på klockan. Kronan ställer man in de olika funktionerna och de övriga knapparna används till kronograffunktionerna. Vänstra nedre används till att aktivera displayen(8 lux) och den övre vänstra används till att byta mellan funktionerna på tavlan (exempel datum eller kronograf) och mission timer. Mission timer (MT) är alltid den andra funktionen på övre vänstra.
Här på vår egna Fuglesang
Vridringen är kanske lite knepig sak på denna klocka, då det verkligen inte är en dykarklocka(3 ATM). Dock kan den användas till att enkelt tajma enkla saker fast då klockan har en count down timer (som piper när den nått noll) eller kronograffunktionen så användas den inte allt för mycket.
Första generationen kom 1998, huserade ett Omega Cal1666 verk (ETA 988.431) och referens TS 186.1998 svarta kevlar band (PIC 3990.50.06) röda kevlar (PIC 3990.50.06), TS 386.1998 var med titan länken (PIC 3290.50)
2001 kom andra generationen, TS 186.1999 med nytt svart kevlar band (PIC 3991.50.06) rött kevlar band (3991.50.41) och titan länken (3291.50.00) Fanns även ett grönt kevlar band speciellt för den japanska marknaden. (3991.50.09)
Totalt blev det 60 000 som producerades.
Skillnad mellan 3990.50 gen 1 och 3991.50 gen 2
Vridring: Gen 1 hade en med polerat insert, gen 2 matt med en luminerad markering
Pushers: Modifierade att ramla loss, ett vanligt problem på gen 1 och gen 2 fick även satinfinish knappar.
Glaset: Dubbel AR på gen 1, och gen 2 endast AR på insidan
Backlight: kortare duration av displayljus för att spara batteritid.
Bakboett: NASA approved gravyr på gen 2 och på gen 1 bara en sjöhästen (hippocampus "A seahorse emblem has graced the casebacks of this line since 1958 as a symbol for water-resistance, and is now one of the best-known trademarks in the world of watches. The logo was conceived by engraver Jean-Pierre Borle, who was inspired in Venice by an image of Neptune, the Roman god of the sea, driving a chariot pulled by seahorses (this is why the Omega seahorses wear bridles)."
Kommer i en speciellt framtagen låda (gjord av rymddräktsmaterial), just detta exemplaret är uttagen 20041222 i Japan
Dock så är Speedmaster Professional enda klockan som är kvalificerad för Extravehicular Activity (EVA)
Här kontrolleras det så att klockan sitter fast
Har varit en blöt dröm för mig att äga ett exemplar sedan jag första gången ramlade över modell på nätet, då hade man dock bara Speedmaster Pro i skallen och det blir ett bra komplement till min gamla mekaniska Speedy.
Titan som bärs fjäderlätt och gillar att den inte bärs så stort heller då boetten ska klocka in på 42 mm men vid bezeln är det 40 mm och glaset är 31 mm i diameter Den gråa hårda titanlooken är ju bara helt bad ass. Dagarna jag haft den så tycker jag det är en perfekt storlek, X-33an passar mig helt enkelt väldigt bra! Dessutom att den är så matt och ändå diskret, så är det verkligen en WIS klocka.
Tar nån minut att sätta in sig i alla funktioner
Det är definitivt en milstolpe. En måttstock. En klassiker. Och en keeper.
Här t ex repareras en i omloppsbana, är en gen 1 med de problematiska knapparna och här hade även kronan ramlat loss:
Här på det svarta kevlarbandet
Även kosmonauter rockar X-33
Dags bara att söka till ESA
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Astronauts/How_to_become_an_astronaut
Referenser:
http://chronomaddox.com/omega/tables/mr/speedy_history_cm.html
http://www.speedmaster-mission.net
http://ialreadyhaveawatch.com/watch-articles/omega/omega-speedmaster-professional-x-33/x-33-history/
https://www.omegawatches.com/watches/speedmaster/x-33/39915009/