Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Skippa PM, det räcker att man mailar en bild på sin nyinköpta Steinhart till: [email protected]Hyllan finns kvar. Vi ett dock bara ett dussintal som har tillgång till den. Man måste bli inbjuden. PM:a @wayne och motivera varför just du ska bli medlem och vad du kan tillföra.
Har du något exempel på frågor som kan dyka upp i testet?Det borde komma en ny hylla. En Hylla som kräver att man klarar ett intelligenstest. Typ som Mensa. Då slipper vi en massa dumskallar som hänger där och gör bort sig.
Vi?Det borde komma en ny hylla. En Hylla som kräver att man klarar ett intelligenstest. Typ som Mensa. Då slipper vi en massa dumskallar som hänger där och gör bort sig.
https://www.mensa.se/bli-medlem/provtest-r1/Har du något exempel på frågor som kan dyka upp i testet?
Skulle bli tråkigt utan dig där.Det borde komma en ny hylla. En Hylla som kräver att man klarar ett intelligenstest. Typ som Mensa. Då slipper vi en massa dumskallar som hänger där och gör bort sig.
2+2=?Har du något exempel på frågor som kan dyka upp i testet?
http://www.expressen.se/nyheter/mensas-fest-avbruten-av-polis-400-pa-hotell/Får man vara med?
![]()
Sorry Niklas. Jag fick också 126. Jag tror att alla får det. Det är säkert ett busenkelt test de lägger ut för att vi ska vilja betala för att göra det riktiga testet som är jättesvårt. Det är via testavgifterna de finansierar sina årsfester. Har jag hört.Får man vara med?
![]()
Sorry Niklas. Jag fick också 126. Jag tror att alla får det. Det är säkert ett busenkelt test de lägger ut för att vi ska vilja betala för att göra det riktiga testet som är jättesvårt. Det är via testavgifterna de finansierar sina årsfester. Har jag hört.
![]()
Man måste vara smart för att lista ut det där.Sorry Niklas. Jag fick också 126. Jag tror att alla får det. Det är säkert ett busenkelt test de lägger ut för att vi ska vilja betala för att göra det riktiga testet som är jättesvårt. Det är via testavgifterna de finansierar sina årsfester. Har jag hört.
![]()
Är det något sånt här du tänker på: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/geniernas-fest-slutade-i-polisingripande ? Att klara av att dricka sprit utan att få polisen på sig.Det borde komma en ny hylla. En Hylla som kräver att man klarar ett intelligenstest. Typ som Mensa. Då slipper vi en massa dumskallar som hänger där och gör bort sig.
Ni som läst 1984 vet att svaret på denna fråga är 5
Det är inte lika lungt och städat som på KS-julfest.Är det något sånt här du tänker på: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/geniernas-fest-slutade-i-polisingripande ? Att klara av att dricka sprit utan att få polisen på sig.
Ni som läst 1984 vet att svaret på denna fråga är 5
Var inte ledsen för det. Du är helt normal.Jag får uppenbarligen inte vara med
![]()
Var inte ledsen för det. Du är helt normal.
2+2=22 (enligt MENSA)
Nej! 3 omman är snål, 5 om man ärgenerös. (Ingmar Bergman)2+2=22 (enligt MENSA)![]()
Är man riktigt smart gör man inte testet...Skit också... Jag är dum som ett spån. Fick 98... Å andra sidan klickade jag bara hejdlöst utan att titta..
Det är i alla fall versionen JAG tänker hålla fast vid...;-)
Vad fick du?Är man riktigt smart gör man inte testet...![]()
Vad fick du?
Är man riktigt smart gör man inte testet...![]()
Tänkte det var en ursäkt när man gjort testet men kom under 70...
Är du inte läskunnig?