Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Nej, olika form vid boetten. Titta noga på ändlänkarna så ser du. Wt41 och rs41 passar dockEn fråga...
Jag har ett länkarmband till min Royal Steel Chronograph (42 mm), passar det även till Royal Steel Classic (41 mm) och Royal Steel Worldtimer (41 mm)?
Alla tre har 20 mm mellan luggen och de ser väldigt lika ut på SS hemsida, även om det är två olika artikelnummer.
#Andreas
Häftigt tavlanSöndag!
![]()
Satan, tror jag måste byta till denna tavla igen. Den är galet snygg på sommarenSöndag!
![]()
Stämmer, 37mm brukade ha nummer vid 12, 9 och 6 har jag för mig.Är lite sugen på en Royal steel. Hade de tidigare 37mm i diameter och numer 36mm?
Tacksam för förklaring.![]()
Solklar (hehe) sommarfavorit!Satan, tror jag måste byta till denna tavla igen. Den är galet snygg på sommaren
Den har 20mm mellan bandhornen så det blir enklare att hitta passande band!Mottar gärna stiltips på alternativa band till denna pärla. Tänker mig gummi eller varför inte nått läderband, alligator? Mocka hade kanske varit snyggt? Vad tycker ni passar i färgkombination med svart urtavla?
Vart köper ni band någonstans?
Någon med örnkoll på storlek, RSC36. 19mm?
![]()
vad tycker du är fair? Tror inte du får mer än 12-13 tyvärrTjena KS!
Funderar på att sälja min Sjöö Sandström Royal Steel Classic 41mm med blå urtavla. Den är i väldigt gott skick och är komplett med originalbox, certifikat, kvitto, manual och extra länkbitar – alltså full set. Inköpt ny av mig 2022, sparsamt använd och väl omhändertagen.
Jag har kollat lite på begagnatmarknaden men tycker priserna varierar rätt mycket, så jag skulle uppskatta input från er som har bättre koll på vad man faktiskt kan förvänta sig att få ut vid en privat försäljning.
Vad tror ni är ett rimligt marknadspris om man vill sälja den hyfsat snabbt men ändå få ut ett fair värde?
Tack på förhand för alla tankar och tips!![]()
Jag har haft ett brunt mocka på min svarta RSC36 ibland. Gillar det. Blir casual. Och som sagt 20mm, så finns mängder att välja på.Mottar gärna stiltips på alternativa band till denna pärla. Tänker mig gummi eller varför inte nått läderband, alligator? Mocka hade kanske varit snyggt? Vad tycker ni passar i färgkombination med svart urtavla?
Vart köper ni band någonstans?
Någon med örnkoll på storlek, RSC36. 19mm?
![]()
Tack! Gillar också tanken på mocka. kan nog tänka mig att köpa något extra läderband också för ombyte.Jag har haft ett brunt mocka på min svarta RSC36 ibland. Gillar det. Blir casual. Och som sagt 20mm, så finns mängder att välja på.![]()
Watchwear är reko, är @Feskarn som säljer grejer där. Lade precis ut en kod också. Dock begränsat sortiment vad gäller olika längd på band och framförallt om man vill ha quick release.Tack! Gillar också tanken på mocka. kan nog tänka mig att köpa något extra läderband också för ombyte.
Är watchwear.se ett bra ställe att plocka hem band ifrån eller har ni fler tips?
10-12 för rsc36, 13+/- växel för wt41.Är sugen på att testa att äga en SS och har varit i kontakt med två personer som säljer olika modeller. Den ena en RSC36 uttagen 2019 och servad för ca 2 år sen(utan dokumentation) och den andra en WT41 uttagen 2018 och med bytt/uppdaterat verk 2020. Två helt olika klockor förstås där den ena är mer dressad och bär betydligt mindre än den andra, men tycker båda har något som tilltalar mig. Worldtimern är med vit tavla och kommer på original gummi med en oanvänd länk vid sidan av och RSC:n kommer med svart tavla. Vad är en vettig prisnivå på respektive modell att kliva in på och hur mycket kostar en service i runda slängar på en WT41?
Håller med angående prisbilden @NRE gav.Är sugen på att testa att äga en SS och har varit i kontakt med två personer som säljer olika modeller. Den ena en RSC36 uttagen 2019 och servad för ca 2 år sen(utan dokumentation) och den andra en WT41 uttagen 2018 och med bytt/uppdaterat verk 2020. Två helt olika klockor förstås där den ena är mer dressad och bär betydligt mindre än den andra, men tycker båda har något som tilltalar mig. Worldtimern är med vit tavla och kommer på original gummi med en oanvänd länk vid sidan av och RSC:n kommer med svart tavla. Vad är en vettig prisnivå på respektive modell att kliva in på och hur mycket kostar en service i runda slängar på en WT41?
Nej men de va typ där jag tänkte i 13 000 snåret. Är du intresserad?vad tycker du är fair? Tror inte du får mer än 12-13 tyvärr
Redan haft en blå 41. Trevlig, men är sugen på min femte wt istället.Nej men de va typ där jag tänkte i 13 000 snåret. Är du intresserad?