Ponlarsson
Silver
Ljummet. Saphir mirror shine.Hemligheten bakom den där otroliga spit shinen? Vamt eller kallt vatten?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ljummet. Saphir mirror shine.Hemligheten bakom den där otroliga spit shinen? Vamt eller kallt vatten?
Alkohol är tvärtom ganska bra för skinnet i det avseende att man någon gång per år bör strippa skorna på gammal kräm och wax och återfukta med vårdande produkter. Annars riskerar alla lager av polish och wax att ”kväva” skinnet på lång sikt.Känns som det finns risk att alkohol torkar ut lädret? Vad kör du med? Gripen Alkohol eller sprit?
dags för en video på Manolo?Några droppar Whisky
Alkoholen används bara tillsammans med polish/wax för slutfinish och i små mängder. Saint Crispins använder alltid en blandning av vatten och alkohol när de putsar upp fabriksfinishen.
Känns som det finns risk att alkohol torkar ut lädret? Vad kör du med? Gripen Alkohol eller sprit?
Någon som vet var man kan hitta operapumps i Stockholm? Hittade bara ett par från Crockett & Jones på herrskor avdelningen.
Jag har ett visst intresse för skor men ”operapumps” är för mig något nytt, kan du bjussa på en beskrivning?
De kräver sin man...
Och sin smoking för den delen.De kräver sin man...
Bara köpa. Ta motsvarande storlek ock kör. Jag brukar beställa från skolyx.Vad rekommenderar ni för skoblock för att ha i ett par RMW 9G?
Funderade på dessa från Herrstil
https://herrstil.com/collections/all-christmas-gifts/products/engraved-shoe-tree
Vad rekommenderar ni för skoblock för att ha i ett par RMW 9G?
Funderade på dessa från Herrstil
https://herrstil.com/collections/all-christmas-gifts/products/engraved-shoe-tree
Har försökt leta själv tidigare men inte hittat, de från C&J är inte regelrätta pumps, de tog bort dem för att de inte sålde om jag inte minns fel. Din bästa chans är nog någon second hand butik. http://www.shipton.com/patent-pumps.html Här har dem för rätt bra priser men tar ett par månader för leverans så antar att det är försent för dig.Någon som vet var man kan hitta operapumps i Stockholm? Hittade bara ett par från Crockett & Jones på herrskor avdelningen.
Bara köpa. Ta motsvarande storlek ock kör. Jag brukar beställa från skolyx.
Jag anser att skoblocken med fjäder blir lite otympliga att använda så beställde istället dessa helskålade block från skolyx. https://www.skolyx.se/sv/skoblock/236-skalat-helfotsblock-i-cedertrae.html
Jag har skostorlek 9G och kör på blockstorlek 44, passar perfekt.
Det är mkt bra att kunna skruva in dem lite så att de inte fastnar i dojan också.Toppen! Tack för snabb hjälp som vanligtBlev en beställning från skolyx nu med block, borste, mocka rengöring, impregnering.
Blev de "vanlig" blocken med fjädring i sidled. Förstod inte riktigt vad de menade med helskålade block? Känns bra att kunna justera dem i sidled för att få bra passning tänker jag.
Toppen! Tack för snabb hjälp som vanligtBlev en beställning från skolyx nu med block, borste, mocka rengöring, impregnering.
Blev de "vanlig" blocken med fjädring i sidled. Förstod inte riktigt vad de menade med helskålade block? Känns bra att kunna justera dem i sidled för att få bra passning tänker jag.
Skruva in dom lite i sidled. De block som jag har i mina Chelsea är skruvade nästan hela vägen in.Du bli säkerligen nöjd med beställningenjag märkte att blocken med sidleds-fjärdring brukar för mig skrapa mot sömmen som håller fast den elastiska delen av skon. Inte superlätt att förklara. Inget som påverkar skorna värst mycket men tillräckligt mycket för att irritera mig.
![]()
Särskilt för Chelsea modellenDet är mkt bra att kunna skruva in dem lite så att de inte fastnar i dojan också.
Skruva in dom lite i sidled. De block som jag har i mina Chelsea är skruvade nästan hela vägen in.
Alright! Säg till om du ser någonstansHar försökt leta själv tidigare men inte hittat, de från C&J är inte regelrätta pumps, de tog bort dem för att de inte sålde om jag inte minns fel. Din bästa chans är nog någon second hand butik. http://www.shipton.com/patent-pumps.html Här har dem för rätt bra priser men tar ett par månader för leverans så antar att det är försent för dig.
https://arthursleepers.co.uk/shop/men/mens-black-patent-opera-pump/Alright! Säg till om du ser någonstans
Aldrig tänkt på att de går att skruva in. Så uppenbart när det påtalas.Skruva in dom lite i sidled. De block som jag har i mina Chelsea är skruvade nästan hela vägen in.
Blev dem på NK tillslut.
![]()
Ni är modiga karlar ni. Själv skulle jag ha mycket, mycket svårt att glida runt i de där.Kul med gamla modellen. Äger samma. Idag sälja bara Albert slipper bow in a box. Mao samma modell som sammetslippers fast i lack och lös rosett som efter behag kan monteras. Också fin men inte lika bra som originalet.
Ni är modiga karlar ni. Själv skulle jag ha mycket, mycket svårt att glida runt i de där.
Knullputs på svarta Oxfords blir det för mig.
Riktigt bra! Hur har jag kunnat leva utan dylika.Blev dem på NK tillslut.
![]()
Till smoking?Ni är modiga karlar ni. Själv skulle jag ha mycket, mycket svårt att glida runt i de där.
Knullputs på svarta Oxfords blir det för mig.