• Välkommen till Klocksnack, Gäst!

    På förekommen anledning vill vi påminna alla medlemmar om att ta en extra titt på reglerna för de olika forumdelarna.
    T.ex. kan du inte skapa en sälj/köpes-annons det första du gör. Det är gratis att annonsera hos oss, men vi tänker att det är trevligt om man bidragit lite till forumet innan.

    Vi hoppas att du kommer trivas på Klocksnack

    /Ledningen
  • Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Säljes Vintage Tissot Tissot tank 30-tal

Ville_W

Silver
2-Faktor
Pris
2900kr
Returpolicy
Inget öppet köp men givetvis retur om något uppenbart inte stämmer i min beskrivning. Isf inom 48 timmar
Bilder Skickat
  1. Ja
Tissot tank från mitten av 30-talet. Tissot cal 20 verk (som har mycket gemensamt med Omegas 20F verk). 22x32mm exkl krona och bandhorn.

Det positiva:
Jämt patinerad tavla med applicerande Breguet index och blånerade Breguet visare. Riktigt fin och lätt bananformad boett helt i stål. Sitter ett läder som är sytt runt de fasta bandstiften.

Det negativa:
Till synes riktigt dåliga värden i Timegraphern men den har alltid tickat på utan problem då jag burit den och håller sig då väl inom minuten per dygn med mitt användarmönster. Gångreserven är runt 45 timmar

F2f möjligt i NV Skåne.
IMG_0543.jpeg
IMG_0535.jpeg
IMG_0528.jpeg
IMG_0530.jpeg
IMG_0532.jpeg
IMG_0533.jpeg
IMG_0534.jpeg
06C141BD-B26A-4999-A7DD-7CA22D2E088A.jpeg
A7C88221-846C-4E70-AF7F-5F78B8833373.jpeg
IMG_0517.jpeg


Tack KS för möjligheten att annonsera
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp