Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Tack, ja det är ofta fler som kommer.Bra påminnelse för de som inte är vana och bor i vilt-täta områden. Det är oftast inte det första djuret du ser som du ser som du ska oroa dig för, behåll vaksamheten för det kommer oftast fler precis därefter.
Najs med Cartier basculante !Hemma igen från BVC besök och nu möten
![]()
Jag ser fram emot att den skall få lite härlig hepanter-patina!
Nu mjölkar jagJag ser fram emot att den skall få lite härlig hepanter-patina!![]()
Väldigt trevlig och udda klockaNajs med Cartier basculante !
Du har troligen inte verktyg för att utföra arbetet optimalt, var beredd på att repa baksidan trots tejp om du har ett vanligt bandstiftsverktyg (Bergeon 6767 eller motsvarande) och du gör det för första gången. Bergeon 7825 eller motsvarande tweezers rekommenderas. Underlättar väldigt mycket.![]()
Min klocka ligger på köksbordet medan jag googlar runt och tittar på Youtube video om hur i helsike jag tar kedjan av min klocka. Aldrig haft något att göra med solid endlänkar och börjar misstänka att jag är dum i huvet eller att jag inte har rätt verktyg (det ena utesluter inte det andra).
(Ja, jag har tryckt ovan på endlänkarna medan jag drar trycker ihop fjäderstiftet…)
Du har troligen inte verktyg för att utföra arbetet optimalt, var beredd på att repa baksidan trots tejp om du har ett vanligt bandstiftsverktyg (Bergeon 6767 eller motsvarande) och du gör det för första gången. Bergeon 7825 eller motsvarande tweezers rekommenderas. Underlättar väldigt mycket.
Om du trots allt väljer att köra med ett vanligt bandstiftsverktyg (det går men är jobbigt och du riskerar repor) så behöver du trycka in ett bandstift i taget, vinkla/applicera lite löst tryck på ändlänken på den sidan bandstiftet är ihoptryckt och håll kvar så bandstiftet inte hoppar tillbaks in i hålet när du sedan lossar på andra sidan. Om du lyckas få loss bandstiften så bör du dra lite utåt och sedan (mot dig / mot baksidan av klockan) för att undvika att stiftet skjuts ut och eventuellt skapar repor på ovansidan av bandhornen.
En annan variant kan vara att använda tandpetare (eller något motsvarande litet/smalt som inte repar klockan) för att få bandstiftet att fortsätta vara ihoptryckt på ena sidan när du sedan lossar på andra sidan.