Sten Bromans whiskyköttbullar och klockhäng. Fint ska det va!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Trevlig Viking kronograf där!Laddar inför livet efter OWGM!![]()
![]()
Tack! Ja, den är något extra!Trevlig Viking kronograf där!
Och vad som ser ut som en dirty dozen mitt i allt. Najs!Laddar inför livet efter OWGM!![]()
![]()
Ja, precis! En Cyma www!Och vad som ser ut som en dirty dozen mitt i allt. Najs!
Testar Polywatch. Första gången jag gör det. Mycket imponerad av resultatet. Missade dock lite vid kl 6 och 9, beror på hur ljuset faller om man ser reporna eller inte. Det blir nog en vända till inom kortRepan vid kl 3 var ganska djup. Tror inte att jag kommer få bort den helt.
Före:
![]()
Efter:
![]()
Tack för tipset! Har inte vågat mig på att använda sandpapper ännu, men samlar modPolywatch är ett trevligt mirakelmedel, funkar också med t ex autosol. Det går att förarbeta med fint sandpapper innan man avslutar med slipmedel på tub, det kan ibland ta bort värre repor.
Tejpa över alternativt ta bort (ex bezel) när du sandpapprar och polerar så är nog risken minimal att något går snett.Tack för tipset! Har inte vågat mig på att använda sandpapper ännu, men samlar mod![]()
Tack acne! Det låter görbartTejpa över alternativt ta bort (ex bezel) när du sandpapprar och polerar så är nog risken minimal att något går snett.
Det blir mycket mer effektivt att köra en liten omgång med sandpapper först, men ta ett väldigt fint sådant, alltså fint som i motsatsen till grovt då. Behöver inte vara något exklusivt eller vackert sandpapper![]()
Tack acne! Det låter görbartVet du på rak arm hur fint det bör vara? 1200 grit? Och kan man köpa ett "vanligt" på typ Hornbach eller är det specialpapper för slipa plexi som behövs? Ska kolla lite på Youtube också och se hur man gör detta
![]()
Perfekt! Tack eNielsen!Denna är ganska informativ