chff
Basic
philip.eldh och uppkorkat, hur förvarar jag bäst mina viner om jag inte har vinkyl? Beställde även några flaskor Brunello, tack för tipset.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Har du en kall källare och kan förvara dem där funkar det också bra, problemet är bara fuktigheten i vissa källare, men allmänt bör de klara sig bra där. Ingen vinkyl behövs så länge du håller flaskorna borta från värme och solljus
Jag har en hylla som vinerna ligger i som jag förvarar dem i, i min källare. En filt eller liknande över är en budgetlösning med funkar, så länge det är mellan 50-80% luftfuktighet och inte kallare än +4-5 grader så går det braBor i lägenhet men har källarförråd, tveksamt om jag vill ha vinerna där dock. Hur funkar det om man fixar plats i en garderob som är stängd 99% av dygnet? Lite varmare än i källaren såklart men borde funka?
Jag är också i vinbranschen och kommer gärna med tips.
Veckans vita: 2012 Clos Windsbuhl Pinot Gris Domaine Zind Humbrecht (nr 99467) 239kr
Halvtorr alsacepinotgris från legendarisk vingård och legendarisk producent. Toner av aprikos och honung baölanserade av en trevlig syra, perfekt till thaimat eller som allroundvin till ostbrickan. Finns några flaskor kvar i Stockholmsorådet, skynda fynda eller beställ, kostar minst det dubbla i Europa.
Veckans röda: 2008 Brunello di Montalcino Poggio Nero (nr 75421) 169kr
Nyhet i beställningssortimentet. En Brunello som trycker på alla knappar, till ett fjantigt lågt pris. Körsbär och stall i lagom stram stil. Perfekt till Bistecca Fiorentina. Beställer man tre flaskor får man dessutom en snygg låda. Det här kommer nog ta slut snabbt.
Ha en fin vinvecka!
Jonas
+ 1 på detta, hade varit kul och få veta vad du jobbar med i vinbranschen!Vad arbetar du med i vinbranschen? Du råkar inte jobba för importören av detta vin?
Vad arbetar du med i vinbranschen? Du råkar inte jobba för importören av detta vin?
Häpp
Jag säljer vin mot HORECA för en stor vinimportör och har tidigare jobbat i tio år som sommelier på restaurang. Jag har inget som helst intresse av att marknadsföra viner mot privatpersoner och kommer rekommendera viner jag själv provat i olika sammanhang och tycker är jättebra. Det mesta vin jag köper till min egen vinkällare köper jag över nätet från kvalitetshandlare eller producenter i Frankrike, Italien, Tyskland och Spanien. Om ni läser det finstilta på systembolagets hemsida ser ni att de två viner jag rekommenderar har olika importörer.
Skål
Jonas
Toppen! Blev lite misstänksam bara eftersom det lät så odelat positivt och när jag kollade upp företaget som importerade vinet så fanns det någon som hette Jonas som jobbade där ( http://www.oenoforos.se/-for-restauranger.aspx ), samma person verkade även äga ett företag som hette Uppkorkat så trodde det var du ett tag.
Det är iaf toppen med vintips, men på samma sätt med all annan marknadsföring vill veta om avsändaren har någon koppling till produkten.
Ja, det är jag... Men jag har som sagt INGET intresse av att nån köper vinet. Jag rekommenderar det för att det är väldigt bra. Om jag rekommenderar ett vin från aktuell importör igen kommer jag vara tydlig med var jag jobbar.
Jag ber om ursäkt om någon känner sig lurad. Det blev även utsett till månadens vin hos BKwine, en av landets mest ansedda och helt oberoende vinguide. http://www.bkwine.com/sv/nyhetsbrev/bkwine-brief-arkiv/nr-135-november-2014/
Jag ser inte något problem med att du jobbar med vin. Snarare tvärtom, bara roligt med någon som är inne i branschen som tipsar.
Vilka säljare på nätet kan du rekommendera? Handlar en del av winefinder.se och har handlat av robersonwine.se en gång men vad finns det mera som är värt att kolla upp?
Bros på kryddningen, till Tonfisk dom är en köttigare fisk hade jag kunnat säga en kraftig Rioja, Specifikt La Rioja Alta som finns som inne-sortiment på de flesta välsorterade systembolagKan ni tipsa om något bra rött som funkar med en köttigare fisk tex Marulk?
Kan ni tipsa om något bra rött som funkar med en köttigare fisk tex Marulk?
Chardonnay! Alternativt cava, prosecco eller cremant.Jag tar nu emot förfrågningar om region/druva inför nästa vecka! Ping JakobZ
Jag tar nu emot förfrågningar om region/druva inför nästa vecka! Ping JakobZ
Chardonnay! Alternativt cava, prosecco eller cremant.
Har ett ekat Chardonnay som jag ska snacka om tänkte jag; vet ej däremot om den finns på systemet eller om den endast finns via importör...Chardonnay! Alternativt cava, prosecco eller cremant.
Kör dubbla tips om du orkar? Vore guld! Ett som finns inom ordinarie sortiment i de flesta butiker och ett som är beställning?Har ett ekat Chardonnay som jag ska snacka om tänkte jag; vet ej däremot om den finns på systemet eller om den endast finns via importör...
Den skumpan finns inte på systemet antar jag?Såg att de hade Legras&Haas från -08 nu också.
Bör vara otroligt bra sett till pengen. 2002 och 2004 va båda kanon.
http://www.franskavinlistan.com/merinfo.php?kampanj=25&retur=/aktuell-kampanj.php&artikel=306
Det vart en låda hoppas den är bra [emoji6]Såg att de hade Legras&Haas från -08 nu också.
Bör vara otroligt bra sett till pengen. 2002 och 2004 va båda kanon.
http://www.franskavinlistan.com/merinfo.php?kampanj=25&retur=/aktuell-kampanj.php&artikel=306
Vet faktiskt inte.Den skumpan finns inte på systemet antar jag?
![]()
Hämtade ut 4 flarror idag. Kom i en fin låda, så t är kul.![]()
Vinet i sig var klart värt priset men tycker inte det står sig lika bra (är väl logiskt) som andra Brunellovin jag provat.
Kul tips iaf och värt pengen men finns mycket gott.
Fler tips emottages gärna.
PS skulle nog köra vinet till en gryta typ vilt.