• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Baselworld 2015.

Vem blir först på KS med den nya 114300?

rolex-oyster-perpetual1571191248205Mit.jpg
 
4,4k för nya Pelagos. Beräknas dyka upp i butik i juli enligt Hodinkee. Ca 2500 kr dyrare än ETA-Pelagos.

ETA-Pelagos ska fasas ut. Lär vara bra prutmån...
 
Tankar; Nautilus i rose är en vinnare liksom Longines nya och Tudors momentum just nu. Gillar Speedmaster Snoopy men osäker på 14-sekundersskalan. Gillar att Snoopy är i lume.

Tveksamt om Omega behöver släppa fler DSOTM? Framförallt den med fake tritium känns onödig och billig. Den vita? Tja varför inte. Inget ha-begär men kallt med lite andra färger på keramiken.

Rolex släpper mer än jag trodde men var tog allt stål vägen? Pateks split krono ser bra ut vilket inte kan sägas om deras nya flygarur. Däremot gillar jag att de vågar. Sämst hittills måste vara alla versioner på PloProfen. Omega famlar lite i mörkret och släpper för många modeller tyvärr.
 
Ok, tack för info! :) Ska vi gissa att den förlängda gångreserven även kommer till Rolex andra urverk i framtiden?

Jag skulle bli väldigt förvånad om en variant av detta urverk inte dyker upp som deras standardverk och ersätter cal 3135 inom en väldigt snar framtid. Det har ofta varit så historiskt att Rolex börjar med nyheterna på DD och sedan kommer de andra modellerna något eller några år efter.
 
KOM IGEN NU SEIKO!
Ge mig något kul! Fan vad kassa de är på att teasa. Hemsidorna suger dessutom. Arizona fine fine har ju bättre nyhetssida än de själva har.
 
Tillbaka
Topp