Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Så tråkigt.. Har mina finare klockor i bankfack just under sommaren av denna tråkiga anledning. Att det ska behövas idag är så sjukt
Du får köra Steinhart homage i sommar Skämt åsido, hoppas inte mannen i artikeln blev av med något riktigt dyrbart, riktigt tråkigt varje gång det skerSatt precis och funderade på om jag ska köra gubbsub ett tag men insåg snabbt att det är snudd på lika illa att bli rånad på en sådan.
Snacka med Löfven och hans banditgäng
Du får köra Steinhart homage i sommar Skämt åsido, hoppas inte mannen i artikeln blev av med något riktigt dyrbart, riktigt tråkigt varje gång det sker
Absolut en fruktansvärd kränkning i sig. Vet inte hur många gånger jag själv traskat hem efter en sen kväll på Avenyn med klocka på armen i rätt överförfriskat tillstånd, kunde lika gärna varit mig själv det hänt faktisktFan, jag tror ändå känslan av att bli rånad smakar salt som fan oavsett värde på klockan.
Satt precis och funderade på om jag ska köra gubbsub ett tag men insåg snabbt att det är snudd på lika illa att bli rånad på en sådan.
Absolut en fruktansvärd kränkning i sig. Vet inte hur många gånger jag själv traskat hem efter en sen kväll på Avenyn med klocka på armen i rätt överförfriskat tillstånd, kunde lika gärna varit mig själv det hänt faktiskt
Det är väl bara minderåriga som kan dömas till samhällstjänst? Den principen bygger väl på att de ska jobbas med på ett annat sätt än att dömas till fängelse och få sitta med vuxna tungt kriminella? Samhället har räddat många personer från att bli yrkeskriminella genom samhällstjänst. Samhällstjänst är ingen enskild företeelse utan brukar kopplas till socialtjänsten, kontaktpersoner och andra bra vuxna förebilder. De länder i världen som inte har ett fungerande rättssystem är, enligt mig, inget bättre alternativ eftersom även de som tycker något avvikande brukar låsas in. Sen kan man undra över den drabbades egna medvetenhet. Att gå runt i de centrala delarna av en storstad med en stöldbegärlig klocka på armen fullt synlig har nog aldrig varit smart, inte ens på 1800-talet.Det är förjävligt att man ska behöva se sig över axeln i Sverige år 2018.
Det var iaf lite goda nyheter ur de dåliga nyheterna från artikeln.
”Flera rån
Tidigare under natten, 01.27, blev en polispatrull stoppad av en person som sade sig ha blivit rånad i Haga, också det i Göteborg. Offret kunde peka ut två personer som utfört gärningen och de har nu gripits misstänkta för rånet.
I samband med gripandet hittade man ytterligare gods på personerna som kan härröra från annan brottslighet.”
Må de fällas och få ett ordentligt straff!
Men det blir väl bara 80 h samhällstjänst.
Det gentemot gärningsmännen smått apologetiska argumentet väger inte särskilt mycket tyngre än när en flicka utsatt för ofredande får höra att "hon borde inte ha haft så kort kjol i de centrala delarna av en storstad"..Att gå runt i de centrala delarna av en storstad med en stöldbegärlig klocka på armen fullt synlig har nog aldrig varit smart, inte ens på 1800-talet.
Trams, miljoner människor som gör det varje dag.Att gå runt i de centrala delarna av en storstad med en stöldbegärlig klocka på armen fullt synlig har nog aldrig varit smart, inte ens på 1800-talet.
Nej. Du tänker på ungdomstjänst.Det är väl bara minderåriga som kan dömas till samhällstjänst? Den principen bygger väl på att de ska jobbas med på ett annat sätt än att dömas till fängelse och få sitta med vuxna tungt kriminella? Samhället har räddat många personer från att bli yrkeskriminella genom samhällstjänst. Samhällstjänst är ingen enskild företeelse utan brukar kopplas till socialtjänsten, kontaktpersoner och andra bra vuxna förebilder. De länder i världen som inte har ett fungerande rättssystem är, enligt mig, inget bättre alternativ eftersom även de som tycker något avvikande brukar låsas in. Sen kan man undra över den drabbades egna medvetenhet. Att gå runt i de centrala delarna av en storstad med en stöldbegärlig klocka på armen fullt synlig har nog aldrig varit smart, inte ens på 1800-talet.
Exakt. Däremot utdöms inte enbart samhällstjänst utan det är något som kan läggas till villkorlig dom eller skyddstillsyn.Nej. Du tänker på ungdomstjänst.
Att gå runt i de centrala delarna av en storstad med en stöldbegärlig klocka på armen fullt synlig har nog aldrig varit smart, inte ens på 1800-talet.
Det har väl de flesta redan genom sin hemförsäkring. Men oavsett så ska man såklart ha koll på vad ens försäkring täcker.Se till att ha era grejer försäkrade.
Så enkelt är det ju inteDet har väl de flesta redan genom sin hemförsäkring. Men oavsett så ska man såklart ha koll på vad ens försäkring täcker.
Tillägg: Det beror ju såklart på hur mycket det man har på armen är värt. Men som sagt - man måste veta hur mkt ens försäkring täcker!Det har väl de flesta redan genom sin hemförsäkring. Men oavsett så ska man såklart ha koll på vad ens försäkring täcker.
Du ska ju kunna styrka att du äger grejerna också.Tillägg: Det beror ju såklart på hur mycket det man har på armen är värt. Men som sagt - man måste veta hur mkt ens försäkring täcker!
Håller med, men utveckla gärna vad du faktiskt menar och ifall du har nåt att tillägga.Så enkelt är det ju inte