Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben

Är långt i från ngn Omegakännare men den här kändes inte okej, den gick för 1800:- men då följde en möglig Citizen vintagedykare med. Glömde skriva att jag inte köpte den, var mer intresserad av dykaren.Nej, den där hade inte många rätt... Hoppas att Du inte redan köpt den...
Mögliga Citizendykare är nice, men 1800 känns lite väl dyrt, även om man får 120 gram skrot på köpet...Är långt i från ngn Omegakännare men den här kändes inte okej, den gick för 1800:- men då följde en möglig Citizen vintagedykare med.
Vad är grejen med kronan?
??Vad är grejen med kronan?
Finns ju sällan en fake-stämpel på framsidan på kopior, så är man osäker måste man googla eller vara beredd på lite irriterande svar då klockfantaster avskyr kopior. Som någon skrev ovan så är uret du postat bild på en kopia, en riktigt billig sådan dessutom.Jodå, jag vet att det är lätt att Googla, vill inte gå i polemik med ngn men om man inte vet hur originalet ska se ut så är det lite svårare, det mest uppenbara jag kan se på "min" är som sagt lumepluppen, lumen till höger om datumfönstret finns inte, Seamastertexten är nämare centrum, loggan och Omega sitter oxå närmare centrum, tycker oxå att tim o sek-visaren ser annorlunda ut, och det var bra att gå på magkänslan, kändes inte rätt.
MVH.
Det här hade underlättat:Finns ju sällan en fake-stämpel på framsidan på kopior, så är man osäker måste man googla eller vara beredd på lite irriterande svar då klockfantaster avskyr kopior. Som någon skrev ovan så är uret du postat bild på en kopia, en riktigt billig sådan dessutom.
nu frågade han väl om den var ok? måste man ju få göra utan att få irriterade svar om Google sök osv, trots att detta var ett väldigt solklart fallFinns ju sällan en fake-stämpel på framsidan på kopior, så är man osäker måste man googla eller vara beredd på lite irriterande svar då klockfantaster avskyr kopior. Som någon skrev ovan så är uret du postat bild på en kopia, en riktigt billig sådan dessutom.
Absolut, men om man inte tydligt beskriver omständigheterna samt försöker kommunicera att man menar väl när man frågar kring en tvivelaktig klocka så kommer man få spydiga svar.nu frågade han väl om dom var ok? måste man ju få göra utan att få irriterade svar om Google sök osv, trots att detta var ett väldigt solklart fall
Finns hur många som helst som ställt samma fråga, och det ska man absolut kunna göra om man inte har kunskapen. Hans först fråga var om den var ok. I inlägget efter förklarade han om den andra dykaren som var det som lockade från början. Efter det vill han bara lära sig. ser absolut inget konstigt med det.Absolut, men om man inte tydligt beskriver omständigheterna samt försöker kommunicera att man menar väl när man frågar kring en tvivelaktig klocka så kommer man få spydiga svar.
Jag sparkar på hästen en vända tillTackar för alla svaren, men ibland känns det som att vet du inte svaren, fråga inte, fråga bara om du vet svarenom ngn fattar vad jag menar, och att tydligt beskriva omständigheterna förstår jag inte riktigt heller, hoppas bara köparen fick reda på sanningen, ingen som reagerade på säljarens svar?
No offence. MVH.
Kan ngn vänlig person förklara vad som är "så fake den kan bli mm" för ovetande, nämligen mig, det jag själv spontant reagerade på var lumepluppen, ser inget vidare ut, tackar på förhand.