Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Efter några veckors i princip konstant användande ser jag inte mycket repor på boetten iaf. Jag är riktigt nöjd med minRepor och naturliga bruksspår är jag helt fine med. Längesedan jag hade en Certina men den här modellen har väckt mitt intresse.
Ser kanon ut. Jag lär nog prova en. Har du kört den på länk något? Såg ut på bild som att låset är relativt långt.Efter några veckors i princip konstant användande ser jag inte mycket repor på boetten iaf. Jag är riktigt nöjd med min![]()
![]()
Jag har kört den på länk en del, snabbjusteringen bygger lite extra men det är inget jag har stört mig på.Ser kanon ut. Jag lär nog prova en. Har du kört den på länk något? Såg ut på bild som att låset är relativt långt.
Blev lite nyfiken på om det är någon slags quickrelease för att ta bort länken?Jag har kört den på länk en del, snabbjusteringen bygger lite extra men det är inget jag har stört mig på.
Stämmer, det är quickrelease. Så väldigt smidigt att byta..Blev lite nyfiken på om det är någon slags quickrelease för att ta bort länken?
Tycker på bild att det ser ut som att på ena sidan är det så och på andra så är det en skruv?![]()
På båda sidor? Vad är det för skruvliknande form på den ena, den till vänster högst upp ex?Stämmer, det är quickrelease. Så väldigt smidigt att byta..
Ja på båda sidor, antar att skruven är där för att man ska kunna få ur och byta bandstiftet.På båda sidor? Vad är det för skruvliknande form på den ena, den till vänster högst upp ex?
A då hänger jag medJa på båda sidor, antar att skruven är där för att man ska kunna få ur och byta bandstiftet.![]()
Är sprintar, bara att trycka ut. Det som ser ut som ett skruvmejselspår är för att sprinten är dubbelvikt.God afton alla Certina-entusiaster!
Tillåt mig fråga hur titanlänken på Powermatic 80 sitter ihop. Det ser ut som skruvar men ingen mejsel passar så jag får intrycket av att det är sprintar/push pins men vågar inte trycka för hårt med Bergeon’s 7230 ifall det ändå är gängat.
Tacksam för hjälpsamma svar.
![]()
Stort tack för din snabba respons. Spelar det roll vilket håll man trycker på? Sidan utan spår verkar mest lämpad. Klockan är sprillans, kan det behöva värmas?Är sprintar, bara att trycka ut. Det som ser ut som ett skruvmejselspår är för att sprinten är dubbelvikt.
Tror de glider ur lättast om du trycker där den är vikt, sidan med spår alltså. Så brukar jag göra iallafall. Värme ska inte behövas.Stort tack för din snabba respons. Spelar det roll vilket håll man trycker på? Sidan utan spår verkar mest lämpad. Klockan är sprillans, kan det behöva värmas?
Härligt att höra! Kände mig osäker eftersom klockan tillhör en vän som fick den från jobbet och jag ville vara försiktig. Detta är KS när det är som finast. Tack brorTror de glider ur lättast om du trycker där den är vikt, sidan med spår alltså. Så brukar jag göra iallafall. Värme ska inte behövas.
Vanligtvis ska sprinten ut i den riktning pilen på insidan av länken pekar åt. Jag skulle säga att den därmed ska ut åt hållet där du ser "strecket" i sprinten. För där "strecket" är, alldeles intill är också stukningen som utgör själva låsningen hos sprinten. Så pressar du från "strecksidan" får du trycka igen hela sprinten med låsningen aktiv, istället för att den trycks ut och sprinten bara trillar ur länkbiten.Härligt att höra! Kände mig osäker eftersom klockan tillhör en vän som fick den från jobbet och jag ville vara försiktig. Detta är KS när det är som finast. Tack bror![]()
Jag tänker tvärtom typ, upplever "låsningen" som en hulling som är lättare att trycka igenom hela vägen, än den korta biten då den hugger fast. Tycker det brukar gå lättare att då trycka från "strecksidan". Men uppenbarligen funkar bägge sättenVanligtvis ska sprinten ut i den riktning pilen på insidan av länken pekar åt. Jag skulle säga att den därmed ska ut åt hållet där du ser "strecket" i sprinten. För där "strecket" är, alldeles intill är också stukningen som utgör själva låsningen hos sprinten. Så pressar du från "strecksidan" får du trycka igen hela sprinten med låsningen aktiv, istället för att den trycks ut och sprinten bara trillar ur länkbiten.
Många ord för att förklara nåt som kanske ter sig självklart nu...![]()
Just ja, finns ju till och med en pil. Stora frågan nu är ju vem som hade rätt?Dit pilen pekar är det håll pinnen ska ut.
Ingen aning faktiskt!Just ja, finns ju till och med en pil. Stora frågan nu är ju vem som hade rätt?![]()
Kommer ligga sömnlös. Har tyvärr inte kvar nån egen Certina så kan inte kolla själv.Ingen aning faktiskt!![]()