Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
_jonte skrev:JLC 39mm och Zenithen 40mm... är det bara jag eller låter det inte abnormt stort för en klassisk dressklocka? Ni som provat nån av dessa; hur bärs de upp mot måtten?
Undersköterskan skrev:Du har inte funderat på en beggad Speedy Broad Arrow ? Exemplaret nedan (lånad bild) tillverkas inte längre, men introducerades år 2001 och fick då kaliber 3303 i sitt inre. Dom är inte alltför vanliga, men heller inte alltför svåra att få tag i beggade; räkna med runt 25k för ett välvårdat exemplar. Det är mycket klocka för pengarna (kronografverket var Omegas top-of-the-line under tio års tid, fram till introduktionen av kaliber 9300 år 2011), kvaliteten är top-notch och estetiken...ptja, finns det något snyggare än den här kombinationen egentligen ?
![]()
Bild: mikkemus23, WUS Omega Forum
micke_s skrev:Vad går en Nomos loss på ungefär?
Undersköterskan skrev:Du har inte funderat på en beggad Speedy Broad Arrow ? Exemplaret nedan (lånad bild) tillverkas inte längre, men introducerades år 2001 och fick då kaliber 3303 i sitt inre. Dom är inte alltför vanliga, men heller inte alltför svåra att få tag i beggade; räkna med runt 25k för ett välvårdat exemplar. Det är mycket klocka för pengarna (kronografverket var Omegas top-of-the-line under tio års tid, fram till introduktionen av kaliber 9300 år 2011), kvaliteten är top-notch och estetiken...ptja, finns det något snyggare än den här kombinationen egentligen ?
![]()
Bild: mikkemus23, WUS Omega Forum
jnordb skrev:Har den vita tavlan alltid blånerade visare och index?
point1 skrev:I vilken värld är de ovanstående Omegorna dressklockor? Bara för att hälften av alla här med dykar-ur tycker att det fungerar till allt inkl kostym så är det inte sant (ja det inkluderar även Rolex).
Kan hålla med om att man glider på definitionerna...point1 skrev:I vilken värld är de ovanstående Omegorna dressklockor? Bara för att hälften av alla här med dykar-ur tycker att det fungerar till allt inkl kostym så är det inte sant (ja det inkluderar även Rolex).
För mig är ett dressur en klocka som kan användas obehindrat med kostym, därav räknar jag bort aqua terra trots att det är ett både vackert och elegant ur. Men som sagt så är det upp till var och en, man får såklart ha det man själv vill.David skrev:Simples. En klocka är ett dressur om bäraren anser att den är ett dressur.![]()
David skrev:(Och ska man lyssna på dem är det max 34 mm, tunn, kroko-rem och inga komplikationer, inte ens sekundvisare, som gäller. Alla bidrag hittills är därmed diskvalificerade.)
point1 skrev:enligt mig
David skrev:point1 skrev:I vilken värld är de ovanstående Omegorna dressklockor? Bara för att hälften av alla här med dykar-ur tycker att det fungerar till allt inkl kostym så är det inte sant (ja det inkluderar även Rolex).
Simples. En klocka är ett dressur om bäraren anser att den är ett dressur.![]()
Camo00 skrev:Med det handlar ju inte bara om traditioner? En normalstor fransk manschett rymmer ju inte en klocka modell större?!
Jag kommer från samhällets botten och använder kostym 3-4 ggr/år så jag är ingen expert. Men jag äger definitivt ingen kostymskjorta som sväljer tex Omega PO 9300...
David skrev:point1 skrev:enligt mig
Illustrerar min poäng perfekt. Puritanerna tar sig för pannan och fnyser åt din fläskiga 38mm-klocka som knappt får plats under manschetten, du kan lika gärna ha en PAM 319. Detsamma gäller din osmakliga skryt-tourbillon, det spelar ingen roll att du inte är på begravning, en riktig gentleman låter sin dam stå för gnistrandet.
David skrev:Camo00 skrev:Med det handlar ju inte bara om traditioner? En normalstor fransk manschett rymmer ju inte en klocka modell större?!
Jag kommer från samhällets botten och använder kostym 3-4 ggr/år så jag är ingen expert. Men jag äger definitivt ingen kostymskjorta som sväljer tex Omega PO 9300...
Man kan ju ha kostym utan dubbelmanschett, och många av mina skjortor har i alla fall två knapphål så att man kan få det rymligare runt handleden om man vill.
Även med dubbelmanschett går det finfint med en sportklocka, i alla fall platsmässigt:
[.img]http://i1129.photobucket.com/albums/m512/ArcticMoose/110531-ExpII.jpg[/img]
En Sub får också plats även om jag får erkänna att det är en aning krystat:
![]()
Min personliga åsikt är att en sport-Rolex absolut inte är ett dressur, men det är även min åsikt att det inte nödvändigtvis är ett dress-tillfälle bara för att man har skjorta eller kostym.
point1 skrev:Dock så tror jag inte det är någon poäng att vi diskuterar stil längre med varandra för efter att ha sett den nedre manschettknappen och klockan så inser jag att vi är väldigt långt ifrån varandra vad som är stilfullt![]()
David skrev:point1 skrev:Dock så tror jag inte det är någon poäng att vi diskuterar stil längre med varandra för efter att ha sett den nedre manschettknappen och klockan så inser jag att vi är väldigt långt ifrån varandra vad som är stilfullt![]()
Jag tyckte min kommentar till bilden var rätt tydlig, den illustrerade bara att man relativt enkelt får in en normalstor dykare i en dubbelmanschett om man vill det, varken mer eller mindre. Vad jag tycker ett rimligt dressur är tycker jag framgår med all nödvändig tydlighet av mina övriga inlägg i tråden.