MrPlow
Silver
Det beror på vad du lägger i ordet "vanligt" kaffe. En Nespresso-maskin levererar nästan alltid samma kvalitet, man kan säga garanterad kvalitet! Men vad är kvalitet? Jag skulle säga att Nespresso aldrig blir dåligt, men det blir heller aldrig riktigt bra. Jag har druckit åtskilliga koppar, i alla möjliga färger, och t.om. tipsat folk att köpa maskiner...Hur tycker ni Nespresso står sig mot "vanligt" kaffe?
Jag tycker att de har lyckats med smaken på det faktiskt. Har dock ingen maskin hemma bara på jobbet.
Har funderat på att köpa en maskin men är lite kluven...
Men visst är det betydligt lättare än att köpa en stor maskin, en dyr kvarn och sen leta specialkaffe som inte får bli för gammalt i kvarnen. Men det är väl som med allt hantverk - det finns inga genvägar.
Men en kaffekvarn (t.ex. Wilfa CGR-1) och hygglig kaffekokare (Moccamaster, Melitta, etc) är bättre. Sen kan du laborera med lite olika bönor och få gott "vanligt" kaffe. Eller gör som @san föreslår!