Absolut en poäng i detta.
Men, jag skulle vilja tillägga att mycket till det mesta handlar lite om proportion. Saker som påverkar kavajslagens bredd är ju axelbredd och huvudstorlek. Smala slag kan ge sken av ett överdrivet brett axelparti och stort huvud och tvärtom med breda slag
/PJ
Helt rätt. Många vet att Lapo Elkann alltid gillat breda slag och givetvis kan det vara motiverat med halvmetersslag som kräver mer material än storseglet på en skonare om bäraren är bredare än Edward Blom. Värt att understryka är dock att precis som när byxorna skulle vara korta (eller höga) kröp de högre o högre upp varje år, samma resa har gjorts med slagen, slipsarna, skjortkragarna och rocklängderna. Folket tar det till absurda nivåer och sedan dör trenden ut. Ja det är trend även om många säger klassisk stil.
Har den ankellånga rocken, de breda slagen och dubbelknäppningen inte peakat? Låt oss hoppas pappakorven och ballykängorna på män inte kommer tbx detta århundrade.