Och har jag alltid med mig läsbrillorna så blir allt plötsligt HD igen.Det är svårast att erkänna för sig själv!
Försökte just kolla landskampen på piratstream på luren nu men såg ingenting, för brillorna är hemma. Så bara ge upp
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Och har jag alltid med mig läsbrillorna så blir allt plötsligt HD igen.Det är svårast att erkänna för sig själv!
Yes, det är så det funkar. Klart att vissa personer aldrig kommer gilla det, så är det ju med allt. Men i mångt och mycket handlar det om vad man är van vid. Vi som suttit med det nya några dagar är väldigt vana redan.Som @Hexagon säger tar det ett tag att vänja sig vid nya fonter och förändringar på sidor man besöker ofta.
När vi bytte typsnittsfamilj i print och på webb var det upprörda röster i en vecka, sen vande sig alla.
Tycker att jag redan börjar känna mig hemma i det. Snyggt font-val till loggan också! Känns seriöst men inte för stelt.
10/10.Själv hade jag kunnat nöja mig med bara en tumme. 10p.
Bilder i PM’s hade suttit bra tack![]()
Upptäckte av en slump att det faktiskt funkar efter den senaste uppgraderingen av programvaran, i alla fall delvis. Om du länkar till en bild som ligger på KS så visas bilden i PM'et:
![]()
Det har alltid funkat. Anledningen att det inte går att ladda upp i PM är att KS inte vill bistå i att enskilda personer kan skicka dolda olagliga bilder till varandra.
Kanske dum fråga men hur får jag dark mode? Allt blev så ljust med nya uppdateringen
Klicka på din profilbild -> inställningar så har du tema högst upp.Kanske dum fråga men hur får jag dark mode? Allt blev så ljust med nya uppdateringen
Känner du att du har bidragit med mycket konstruktivt idag i denna tråden när folk försöker göra saker bättre? Seriös fråga.
Skillnaden blir att KS kan få barnporr mm på sin egen server utan att det ens märks. Har aldrig sett ett forum där det är möjligt.Vad är skillnaden i praktiken för forumägare om fotot är uppladdat som vanligt kontra länkat från t.ex imgur?
Hur fungerar det för alla andra forum där möjligheten att bifoga foton i pm finns?
Snyggt, enda jag saknar från tidigare är ikonen för nya inlägg högst upp.
Okej då är det nog en annan @yonsson som är extremt aktiv på Happyride där man kan bifoga filer i pm. Om du aldrig sett det menar jag...Skillnaden blir att KS kan få barnporr mm på sin egen server utan att det ens märks. Har aldrig sett ett forum där det är möjligt.
På förekommen anledning så tror jag inte många skulle gråta om GIF:ar inaktiverades. Rätt imbecill kommunikationsform.
På förekommen anledning så tror jag inte många skulle gråta om GIF:ar inaktiverades. Rätt imbecill kommunikationsform.
Inaktivera med undantag från OWG-tråden kanske, det brukar vara en safe haven för GIF:arPå förekommen anledning så tror jag inte många skulle gråta om GIF:ar inaktiverades. Rätt imbecill kommunikationsform.
Inaktivera med undantag från OWG-tråden kanske, det brukar vara en safe haven för GIF:ar
![]()
Jag vågar inte in där, så låt gå.Inaktivera med undantag från OWG-tråden kanske, det brukar vara en safe haven för GIF:ar
![]()
Saknar "...........OK saknar faktiskt skratt emojin![]()
One never knows....Saknar "" och KS-like även fast de var lite överflödiga. Rip in pieces
Har helt missat att det går där men du har rätt.Okej då är det nog en annan @yonsson som är extremt aktiv på Happyride där man kan bifoga filer i pm. Om du aldrig sett det menar jag...
Nya KS-DLC släpps nästa vecka, 99kr för 3 ny-gamla emojis. De som vill får de åter, samt KS får extra cash. WinwinOne never knows....
Var min första reaktion också. Men upplever ändå att man vande sig rätt fort. Funkar bra nu. Testade ”Dark” men föredrar fortfarande ”light”.Jag har inte orkat läsa hela tråden, så någon kanske redan har nämnt det, men kör man ljus "style" (som vi åldersynta gärna gör), så är det lite dålig kontrast mellan en hel del text och den vita bakgrunden. Man kan t.o.m. tro att länkarna i "huvudet" t.ex. är "utgråade".
Vad bra det blev!För mer än åtta år sedan tog vi över Klocksnack, och tiden har gått fort. Under de här åren har ni gjort forumet till en självklar mötesplats för alla som gillar klockor. Ni har delat bilder i "Vad gör du och din klocka just nu?", som nu passerat 600 000 inlägg. Ni har hjälpt varandra att avgöra om en klocka är äkta, gjort affärer på Köp & Sälj och träffats på våra event. I dag rymmer Klocksnack över fem miljoner inlägg och drygt 200 000 trådar.
Allt det är er förtjänst. Vi har försökt ge det en bra plats att växa på, och nu är det dags att ge den platsen en ny kostym. I dag lanserar vi forumets nya identitet: ny logotyp, nya färger och ett tydligare formspråk. I grunden är det samma Klocksnack som vanligt.
Det här är nytt:
Det här är bara första steget. Under hösten och vintern kommer fler nya funktioner, och vi ser fram emot att visa dem för er.
- Ny logotyp och nytt monogram. Logotypen är modern och enkel, inspirerad av typsnitt som funnits på urtavlor genom tiderna. Monogrammet bygger på samma typsnitt.
- Piggare färger. Vi har skruvat upp färgerna en aning. De ger mer liv och bättre kontrast, med rötterna kvar i Klocksnacks gröna värld.
- Nytt rubriktypsnitt. Rubrikerna flörtar nu med den nya logotypen, så att Klocksnack känns igen oavsett plattform och på våra event.
- Tydligare prefix och ikoner. Vi har gått igenom prefixsystemet och hela ikongalleriet för att göra forumet lättare att överblicka.
Tack för att ni är med och gör Klocksnack till Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
![]()