Nej, men åker på imorgon. Den där länken känns mer och mer tilltalande btw...Nån mer än jag av oss få som kör Navitimer idag?
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Nej, men åker på imorgon. Den där länken känns mer och mer tilltalande btw...Nån mer än jag av oss få som kör Navitimer idag?
![]()
Nån mer än jag av oss få som kör Navitimer idag?
![]()
Blått med vita sömmar?Kör Navi idag och väntar med glädje på ett blått läderband som kommer på tisdag så jag kan variera lite.
![]()
TypBlått med vita sömmar?![]()
Jag körde Navi större delen av gårdagen och måste erkänna att den passar bra på både länk och läder.
Var väldigt enkel att byta på jämfört med många andra klockor.
![]()
Fanns ju någon variant tidigare med intigrerad länk?https://www.blocket.se/angelholm/Braitling_Navitimer_80053933.htm?aw=1
Är det bara jag som tycker denna ser väldigt knasig ut...
Ja det är en A35350, Navitimer Hertiage, kom ut vid 50 års jubileum. Jag tycker dock den ser så knasig ut, harmonin på den tavlan är så dålig (tycker Navi brukar ha harmoni trots dess ”röriga” tavla)Fanns ju någon variant tidigare med intigrerad länk?
Jo, sen märkliga bilder. Ingen närbild och risig bildkvalitet...Ja det är en A35350, Navitimer Hertiage, kom ut vid 50 års jubileum. Jag tycker dock den ser så knasig ut, harmonin på den tavlan är så dålig (tycker Navi brukar ha harmoni trots dess ”röriga” tavla)![]()
Ser ju ut som en riktig. Fast betydligt billigareGick precis igenom lite gamla bilder i mobilen och hitta en bild för ca 4 år sedan när jag då övervägde att köpa en Navitimer och tydligen klippt ut en i papper för att få känsla för hur den skulle se ut på armen! Haha
![]()
Den blåa är så najs! Funderar på sälja min svarta för en sån där!Ser ju ut som en riktig. Fast betydligt billigare
![]()
Ser bra ut - allr klär en skönhet...Lekte precis runt lite med olika natoband på Navi, nedan kommer två snygga kombos
Tror även vinröd eller röd skulle passa grymt, nån med bild?
![]()
Navi på grönt Nato, kan bli grymt i höst!
![]()
Svart nato var inte heller så dumt!
Jag har både speedy och Navi 01 i 43. Jag upplever de väldigt lika i storlek på armen, Speedy upplever jag aningen större faktiskt. Jag har smala handleder och bär helst 40 eller mindre, men Navi funkar absolut. Tycker man en Speedy sitter OK så kommer Navi bli aningen bättre tillochmed.Är det någon som har en "vanlig" navitimer (b01?) På 43mm och på läder, som har någon vanligare modell att jämföra med, typ ta två handledsskott på samma arm med en Speedy PRO eller planet ocean 42mm (tex) på ena bilden och navitimern på den andra, samt gärna berätta hur grov omkretsen på handleden är?
Jag bär helst inte klockor över 40mm, men just Speedmaster och Planet Ocean på 42mm har faktiskt känts helt ok. Och navitimern är juh bara 1mm större, men jag får för mig att den ändå bärs hyffsat "litet"?
Skulle uppskatta ett par jämförelsebilder på navitimer och någon hyggligt vanlig modell, tex Speedmaster.
Två frågor till, vad får man betala för en nav i, 43mm på läder, fullset i fint skick? Och vad kostar en standardservice?
Mvh Roffe P
Mvh Roffe
Ok tack, skulle du vilja kasta upp ett par handledsskott sen så jag kan jämföra?Jag har både speedy och Navi 01 i 43. Jag upplever de väldigt lika i storlek på armen, Speedy upplever jag aningen större faktiskt. Jag har smala handleder och bär helst 40 eller mindre, men Navi funkar absolut. Tycker man en Speedy sitter OK så kommer Navi bli aningen bättre tillochmed.
Standardservice får du räkna 7-8 tusen, på exempelvis Nymans. Även detta väldigt likt en Speedy.
Ska du ha en B01 i fint skick på läder full set får du nog räkna mellan 50-60, medan äldre referenser kan ligga mellan 35-45.
Här kommer lite bilder. Ibland på bild kan Navi se större ut pga den vita ringen, jämfört med Speedys svarta bezel. Dock i verkligheten upplevs det annorlunda.Ok tack, skulle du vilja kasta upp ett par handledsskott sen så jag kan jämföra?
Jag själv har drygt 17cm runt vänstra handleden. Och Speedy sitter fint.
Mvh
Tack så hemskt mkt!Här kommer lite bilder. Ibland på bild kan Navi se större ut pga den vita ringen, jämfört med Speedys svarta bezel. Dock i verkligheten upplevs det annorlunda.
![]()
![]()
![]()