Ahla77
Basic
Jodå, det finns. Nafokies på instagram gör sådanaSkulle vilja våga påstå att jag har rätt bra koll på utbudet när det kommer till mod-delar, och än sålänge har jag aldrig stött på varken tavlor eller krona i kanji.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jodå, det finns. Nafokies på instagram gör sådanaSkulle vilja våga påstå att jag har rätt bra koll på utbudet när det kommer till mod-delar, och än sålänge har jag aldrig stött på varken tavlor eller krona i kanji.
Där ser manJodå, det finns. Nafokies på instagram gör sådana
![]()
Snyggt. Vet du om han levererar till Sverige och vad ungefär en tavla kostar?Jodå, det finns. Nafokies på instagram gör sådana
![]()
Tror han skickar till Sverige. Priset vet jag inte tyvärr, vet yobokies har oxå nån tavla med kanji tecken på, har byggt några med denSnyggt. Vet du om han levererar till Sverige och vad ungefär en tavla kostar?
Kul! Jag är sugen på en Alpinist som sommarklocka/reseklocka. Vet du om det finns chapter ring man kan byta ut till som visar timmar så man kan hålla koll på två tidzoner samtidigt?Tror han skickar till Sverige. Priset vet jag inte tyvärr, vet yobokies har oxå nån tavla med kanji tecken på, har byggt några med den
Jag tror jag har en liggandes nånstans. Köpte fel när jag skulle byta verk i min 013.Behöver få igång SKX007an såhär mitt i badsäsongen och ser till min glädje att crystaltimes börjat frakta från england, allt jag beställt därifrån tidigare har nämligen tappats bort av postnord men nu kanske man vågar sig på en beställning.
De har NH36 på lager men tyvärr finns ej kronan med S (ormen) jag vill ha hemma.
Är det någon moddare här som sitter på en överbliven krona passande för byte till NH36?
Grymt! Äsch, det viktiga är att du är nöjd. Trots allt du som ska bära den. Tycker den är frän! Härlig sommarklockaEfter mycket svett, blod (lite i alla fall), och tårar är det bara våfflan som saknas, och den kommer snart med posten. Jag lyckades banka vridringen platt nog, och lyckades även fila ner tavelpiggarna och fästa tavlan med dialstripes. Slipat bort logo på bakluckan och krona. Nu har jag något som duger som substitut tills det dyker upp en skön willard i rätt skick! Förstår om dena typen av mod/efterapning inte står så högt i kurs här, men tack i alla fall för hjälp och stöd! Riktigt kul också att se er andra som är duktigare med era sköna moddar!
Läckert!Upplevde du några problem med tavlan då SKX013 är lite tightare? Kör du utan chapter ring?
Någon här som kan peka mig i rätt riktning när det gäller att missa en skx031? Ceramic bezel, dome glass etc...
Dessutom, går det att byta ut själva ringen till något mindre iögonfallande, mer submariner-aktigt? Ursäkta att jag använder fel termer, är ny med detta..
Här finns iallafall safirglas och kronor: https://www.seikomods.com/product-category/skx031-mods/ finns säkert fler ställen.
Det är ju inte den allra vanligaste modellen och den har inte tillverkats på ett bra tag. Annars är det väl att söka av bukten som gäller, där finns ju mycket.
Edit: tror inte det finns så stort utbud på vridningar däremot inlägg finns säkert, annars är det ju bara att mäta upp det befintliga så kanske det går att hitta passande med samma mått.
Stort tack för hjälpen, ska börja leta!![]()
Hej! Ursäkta om jag stör.
Ni verkar trevliga och kunniga inom moddande, så tänkte ställa några frågor!
Jag har en nyinförskaffad skx031 (begagnad) här från forumet, som jag köpt i syfte att få moddad. Tänkte införskaffa delarna som behövs, för att sedan hitta någon som är villig att modda den åt mig för en slant.
Jag är dock väldigt ny inom detta, och tänkte höra efter om ni tror de delar jag hittat skulle fungera med klockan, och om det är något väsentligt jag har glömt.
Bifogar bilder på klockan samt de delar jag tänkte skaffa. Samt ungefärlig bild på det jag är ute efter.
Vore väldigt tacksam för hjälp, men förstår om ni inte hinner sätta dig in er detta såklart! Mottar även tacksamt tips kring vem som skulle kunna modda en sån här klocka.
Allt gott!
Cool! Fler bilder önskas![]()
så himla bra! Har du borrat lugholes själv?
Fabriksny SKX007J lite moddad åt mig av sonen. Domesafirglas, Coinedgebezel o Insert med lume.
![]()
Snyggt!
Är det min okunnighet som spökar eller är det dåligt utbud på custom delar till srp357k2?
Mvh Karl-Magnus
Jo så långt är jag med.. Var främst bezel jag tänkte på!Seiko 5 Sports finns ju i hur många varianter somhelst. Tavlor och visare är ju samma mått som alla andra typ så där passar nog det mesta.
Jo så långt är jag med.. Var främst bezel jag tänkte på!