Jo det har du ju rätt i! Men som med så mkt annat så brukar ursprungssyftet med vissa produkter få ta några steg tillbaka för mode & passform t.ex.
Var skåmtsamt menat, men de funkar utmärkt på sommaren
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jo det har du ju rätt i! Men som med så mkt annat så brukar ursprungssyftet med vissa produkter få ta några steg tillbaka för mode & passform t.ex.
Snygga! Bra köp!
Hur upplever du storleken om du jämför med dina Cavendish? Gick du upp en halv storlek, trots samma läst? Kombinationen loafers och mocka gör ofta att man kan gå ner en halv storlek, kan jag tycka.
Lite återkoppling om passformen på Berwick 1707Yes!
Håller med om att fotens mått/form naturligtvis påverkar. Jag har ganska breda fötter på främre halvan och kan därför inte gå ned en halvstorlek på Capitallästen, även om det längdmässigt skulle fungera.
Topp, tack! Har också ett par Pembroke, i just UK 7 dessutom, och ett par mockaloafers från Yanko som jag var tvungen att gå ner en halv storlek i. Sneglat på Cavendish och anade att jag antagligen behöver gå ner en halv storlek i dem också, trots samma läst som Pembroke.Tack!
Jag tycker ärligt talat att de inte ens känns lika. Hade jag inte vetat om att det var samma läst hade jag aldrig gissat det... Gick ner en halv storlek i Cavendish för att slippa glappet i hälen som fanns på 7an, just för att de töjs i mocka.
Topp, tack! Har också ett par Pembroke, i just UK 7 dessutom, och ett par mockaloafers från Yanko som jag var tvungen att gå ner en halv storlek i. Sneglat på Cavendish och anade att jag antagligen behöver gå ner en halv storlek i dem också, trots samma läst som Pembroke.
Ah, generellt så för mig också när jag går ner till 6,5. Var tvungen att gå in mina loafers ganska ordentligt innan de satt bra.Tänk på att Cavendish (iaf för mig) i en halva mindre kan göra lite ont. Jag började gå med de lite hemma i början och har kört de på jobbet 1-2 gånger i veckan senaste två veckorna + idag och det är inte förrän idag som de inte har gjort ont alls. Tidigare har mina stortår domnat bort när jag har böjt på tårna. Idag klarade jag hela dagen utan smärta.
Pembroke promenerade jag hem 1,2km med direkt från NK när jag köpte de och körde de dagen efter fram och tillbaka till jobbet på 3km t/r samt under dagen på jobbet - ingen smärta alls. Samma sak med Westfield, ingen smärta alls.
Jag har fortfarande inte fått tummen ur att fixa bilder på mina nya Hums slippers. Helt fantastiska, och ursköna att knalla runt i hemma. Eftersom jag fortfarande felprioriterar mitt inköp av ett par svarta oxfords så har jag insett att jag behöver växa till mig och ta nästa steg in i galenskaperna. Precis, jag ska köpa tassel loafers. Brun mocka blir det och jag har fastnat för dessa två som en nybörjartassel.
http://www.herringshoes.co.uk/herring/barcelona-ii_tasselled-loafer/brown-suede
![]()
http://www.herringshoes.co.uk/loake/lincoln_tasselled-loafer/polo-suede
![]()
Hur är skillnaden mellan dessa? Loaken ser nättare ut på något vis men finns det en fördel att välja herrings modell? Har ni andra alternativ i den här prisklassen så hojta till. Har inte tänkt lägga mer än 2500 eftersom risken (om än minimal) är att jag fegar ut och inte vågar ha tofsar. Men det är worst case, vill bära dem med självförtroende
God afton vänner
Det var väl onödigt? Hade du sagt till någon på stan med Tassel loafers att det såg förjävligt ut? Då tycker jag inte heller att det är lämpligt på internet.Jag hatar folk som är otrevliga på internet, men jag måste bara säga att det där är det jävligaste i skoväg jag någonsin sett. David Brent!!
Finns ju så många vackra skor där ute!
Inte särskilt konstruktivt kanske. Är det modellen i sig? Eller någon av skorna jag länkade tillsom sticker lite extra? Tar gärna emot tips på andra modeller.Jag hatar folk som är otrevliga på internet, men jag måste bara säga att det där är det jävligaste i skoväg jag någonsin sett. David Brent!!
Finns ju så många vackra skor där ute!
Det var väl onödigt? Hade du sagt till någon på stan med Tassel loafers att det såg förjävligt ut? Då tycker jag inte heller att det är lämpligt på internet.
I min åsikt är tassel loafers kaxigt som fan. Kör på @Poppe, båda modellerna är snygga.
Inte särskilt konstruktivt kanske. Är det modellen i sig? Eller någon av skorna jag länkade tillsom sticker lite extra? Tar gärna emot tips på andra modeller.
Tack @Arnholm vet du hur kvaliteten på herring är? Har för mig att det är loake som tillverkar den, men är inte säker.[/QUOT
.
Jag har en loafer i Ron lästen, även en oxford i Elton. Jag upplever Ron lästen som ganska lik Elton i storlek men med annorlunda passform, glappar liiiite men är ändå mycket smal i tåboxen. Mina är precis så de inte är för stora, kör UK7 i båda. Hade nog inte kunnat gå ned till UK6,5 i Ron lästen p.ga tåboxen. De trycker lite också på ovansidan av fotvalvet, där de är som värst just nu. Jag har nog ett ganska normalt fotvalv.Någon som har erfarenhet av Meermins Ron läst? (loafern), jag har storlek 10,5 i loake capital som jämförelse.
Jag har fortfarande inte fått tummen ur att fixa bilder på mina nya Hums slippers. Helt fantastiska, och ursköna att knalla runt i hemma. Eftersom jag fortfarande felprioriterar mitt inköp av ett par svarta oxfords så har jag insett att jag behöver växa till mig och ta nästa steg in i galenskaperna. Precis, jag ska köpa tassel loafers. Brun mocka blir det och jag har fastnat för dessa två som en nybörjartassel.
http://www.herringshoes.co.uk/herring/barcelona-ii_tasselled-loafer/brown-suede
![]()
http://www.herringshoes.co.uk/loake/lincoln_tasselled-loafer/polo-suede
![]()
Hur är skillnaden mellan dessa? Loaken ser nättare ut på något vis men finns det en fördel att välja herrings modell? Har ni andra alternativ i den här prisklassen så hojta till. Har inte tänkt lägga mer än 2500 eftersom risken (om än minimal) är att jag fegar ut och inte vågar ha tofsar. Men det är worst case, vill bära dem med självförtroende
God afton vänner
Jag har en loafer i Ron lästen, även en oxford i Elton. Jag upplever Ron lästen som ganska lik Elton i storlek men med annorlunda passform, glappar liiiite men är ändå mycket smal i tåboxen. Mina är precis så de inte är för stora, kör UK7 i båda. Hade nog inte kunnat gå ned till UK6,5 i Ron lästen p.ga tåboxen. De trycker lite också på ovansidan av fotvalvet, där de är som värst just nu. Jag har nog ett ganska normalt fotvalv.
Skorna var som vanlig med meermin hårda som ett par skridskor, men har nu efter ett dussin användningar på kontoret ett par timmar i stöten mjuknat lite. Inte en mardröm att använda längre men inte bekväma än. Tror de kommer sitta bra när de mjuknat mer, mina oxfords som jag haft i 1år är däremot hur sköna som helst.
Jag har UK6,5 i Capitallästen.
Satans coolt. Funderar själv på ett par Thorogood monkeys.Apkängor av hästrumpa idag.
![]()
Yes, köpt ett par Loake cannon där. Bra service och han hjälper gärna till. Ena resåret till fästena gick i sönder på min sko. Hittade inte kvittot men gick inom när jag hade vägarna förbi. Inga konstigheter och dagen efter kunde jag hämta ut skorna igen. Vill även minnas att han alltid skickar med skoblockÄr det någon här som har nån erfarenhet av Helsingborgs Skoservice? Såg att dom är återförsäljare för bl.a Loake, & med mina minst sagt speciella fötter så känns det säkrast att prova skorna i butik före köp.
Låter bra! Såg att där var stängt lördgr så får bli en sväng till Hbg nästa vecka & kolla läget.Yes, köpt ett par Loake cannon där. Bra service och han hjälper gärna till. Ena resåret till fästena gick i sönder på min sko. Hittade inte kvittot men gick inom när jag hade vägarna förbi. Inga konstigheter och dagen efter kunde jag hämta ut skorna igen. Vill även minnas att han alltid skickar med skoblock![]()
Var i Skåne bor du? Nu har Helsingborgs skoservice ganska stort utbud faktiskt. Men annars finns Borgeby skor och Skomakaren Henry i Lund. Lite mindre utbud men fortfarande en delLåter bra! Såg att där var stängt lördgr så får bli en sväng till Hbg nästa vecka & kolla läget.
Även Olle skomakeri & sons har bra utbud, dock högre prisklass än LoakeVar i Skåne bor du? Nu har Helsingborgs skoservice ganska stort utbud faktiskt. Men annars finns Borgeby skor och Skomakaren Henry i Lund. Lite mindre utbud men fortfarande en del.
Tack för tipsen! Bor mellan Borgeby & Hbg kan man säga så, Lund blir kanske fel håll men Borgeby skor låter intressant.Var i Skåne bor du? Nu har Helsingborgs skoservice ganska stort utbud faktiskt. Men annars finns Borgeby skor och Skomakaren Henry i Lund. Lite mindre utbud men fortfarande en del.
Kanske skall testa att lägga in en annons på Lifestyle?Har ett par C&J Tetberry i brunt. Storlek 7,5 använda kanske 10-15 gånger. Mycket fint skick. Inköpta i nov-16. För 5500 på careofcarl.
Skor med högs skaft passar inte på mig, så dom får gå.
Så är någon intresserad. Skriv till mig.![]()
Kanske skall testa att lägga in en annons på Lifestyle?![]()
"Användsningstiden" kommer öka avsevärt om du låter skorna vila emellanåt och de flesta brukar rekommendera att de används max varannan dag. Ju fler skor du har i cirkulation, desto längre håller deKan jag få ungefär liknande användningstid ut ur ett par Derby av OK kvalitet (eller vad man nu får för 2 lax)?
Kommer användas varje dag i princip.
"Användsningstiden" kommer öka avsevärt om du låter skorna vila emellanåt och de flesta brukar rekommendera att de används max varannan dag. Ju fler skor du har i cirkulation, desto längre håller de![]()
Buy nice or buy twiceSant där, kan ju växla med de jag har nu som jag vill byta bort ifrån. Dom fungerar utmärkt fortfarande.
Men tråkigt om man köper ett par skor för 2000:- som bara håller ett år eller så.